“Seçim Yaklaşıyor “

Çok değerli kıymetli arkadaşlarım geçtiğimiz günlerde Yerel tv kanalına misafir olan Başkan Ercengiz’e sorulan soru ile Onun da aday olacağı soruya başkan Ercengiz cevap vermişti bende şöyle CHP  seçmeninin düşüncelerini kaleme aldım.

Seçim Yaklaşıyor

Millet İttifakı yapılan anketlerde her geçen gün güçleniyor. AK Parti hem kötü giden ekonomi hem de kötü yönetilen pandemiden dolayı sokakta oldukça kötü durumda. Hele bir de son dönemde çete lideri olarak adlandırılan Sedat Peker’in üst düzey yöneticiler ve siyasiler hakkında söyledikleri toplum tarafından yakından takip ediliyor ve çokça sorgulanıyor. Özellikle hdp’ye açılan kapatma davası Kürt kökenli vatandaşları Cumhur ittifakına karşı mesafesini açmasına neden oluyor. İyi Parti mütedeyyin sağ seçmenin milliyetçi muhafazakar seçmenin ve merkez sağdaki seçmenin tercihi olmaya devam ediyor. Saadet Partisi her ne kadar Oğuzhan Asiltürk’ün açıklamalarıyla karışacakmış gibi görünse de SP bu kaosu çabuk atlattı.

Gelelim CHP’ye:

Genel Başkan sayın Kılıçdaroğlu son Gaziantep çalıştayında çok kararlı olduklarını ve iktidar yürüyüşlerinin çok emin adımlarla ilerlediğini ve bu başarıda yerel yönetimlerin katkısının büyük olduğunu zaten fiili olarak yerel yönetimlerin ülkeyi yönettiğini ifade ederken bir an önce seçim istediklerini söyledi. Her ne kadar Cumhur ittifakı tavanda sorunsuz gibi gözükse de birçok yerde çatlak sesler gelmeye başladı. Çiftçi hayvancı asgari ücretle çalışan zor durumda iken AK Parti gençlik kollarındaki bir gencin milyon liralık arabalar içinde pudra şekeri çekmesini halka açıklayamazken üst düzey bürokratların geceliği yüz bin liraları geçen otelde konaklamalarına çok sert tepkiler geliyor. Bu tepkileri en sert şekilde dillendiren CHP’ye MHP kanadından cevap verilmiyor belki de verilmek istenmiyor.

İşte tüm bu şartlar oluşurken Burdur’u da konuşalım.

AK Parti’de her zamanki gibi en güçlü aday Bayram Özçelik. Yasin Uğur ise yıpranmamış ve daha güçlü. Tek liste girilmesi halinde MHP adayı Hikmet Ökte banko gibi gözükse de Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’ün adı da oldukça güçlü. MHP ikinci sırayı alacak olursa Alp’le birinci sıra için kıyamet kopacak gibi duruyor. İyi Parti’de Faruk Erkan çok çalışıyor başta emanetçi gibi görünse de artık O da güçlü bir aday. Alparslan Dursun kısa bir süre Milletvekili olsa da halkın teveccühü hala büyük. Bucak ilçe Başkanı Safa Sönmez’in yaptığı muhalefet ile dikkatleri üzerine çekiyor.

CHP’de ise her zaman olduğu gibi adaydan bol bişey yok.

Geçtiğimiz günlerde Yerel tv kanalına misafir olan Başkan Ercengiz’e sorulan soru ile Onun da aday olacağı sokakta zaten konuşulurken daha da yüksek sesle konuşulmaya başlandı. İlçeleri de ihmal etmeyen Başkan Ercengiz sık sık köy muhtarları ile de bir araya gelerek siyaset alanını geniş tutuyor. Geçen hafta yapılan Parti yemeğine neredeyse tam katılım sağlanması çok ses getirmiş durumda, ilçelerden edindiğim intiba Başkana olan güven ve sevgiyi arttırmış durumda.

Burdur Belediyesini başka kimseyle kazanma şansı yok denildiği noktada son seçimlerde merkezde yeterince güçlü olan Ercengiz’e ilçelerden ve köylerden de ilgi büyük, kaldı ki 2023 veya öncesindeki bir seçimde CHP iktidar olursa Belediyeyi kazanmak çok zor olmaz. Başkanın destekleyeceği ve halkta kabul gören bir aday, iktidarın Beldiye Başkanı olacağı için işi çok kolay olacak gibi görünüyor. Belki de Ercengiz’in Milletvekili olması durumunda Göker Belediye Başkanı olmak isteyebilir çünkü 2009 ve 2014’te aday adayı olmuştu. Her ne kadar Milletvekili Göker’in kızının düğünü bizce sorun teşkil etmese de Partinin ağır topları Göker’e kırgınlıklarını gizlemiyor hatta genel başkana yakın olduğunu ifade ettiği için Antalya’dan aday olması gerektiğini söylüyorlar. Bunlar kim derseniz geçmişte her biri Mv. Göker’i desteklemiş ve Milletvekili seçilmesinde emeği olanlar.

İzzet Akbulut iyi bir il Başkanlığı sürdürürken iki önemli aktörün tercihi Onun durumunu belirleyebilir. Önseçim olur mu bilmiyorum ama olursa hesaplaşmalarda Göker ve Ercengiz hasar görebilir gibi gözükse de CHP seçmeni sokağın sesini dinleyip en çok oy alacağı adaya yönlenir. Tabi eski il başkanları Süleyman Erman ve Osman Gök de alanı boş bırakmayanlardan. İl Genel Meclisi üyesi Hakan Açar da adı geçenlerden. Daha başka isimlerde olabilir şimdilik duyup gördüklerimiz bunlar.

Sular ısınıyor ve Burdur seçime hazırlanıyor bekleyip göreceğiz bakalım neler olacak.