Paramız pul mu oluyor?

Paramız pul mu oluyor?

Değerli okuyucularım kardeşim kısa bir tatil için Almanya’dan geldi.

Birlikte geziyoruz sağ olsun kardeş olunca birbirimize akan sular duruyor.
Dışarıya çıkıp bişeyler yeyip içtiğimizde hesap ödeme işinden kavga çıkıyor.

Kardeşim her defasında Türkiye çok ucuz bize dokunmuyor diyor. Doğru söylüyor Almanya’da kazanır Türkiye’de yersen Türkiye çok ucuz ama Türkiye’de kazanır Türkiye’de yersen Türkiye hiç de ucuz değil. Markete her gittiğimde daha çok karttan ödeme yapıyorum. Zeytinyağı pirinç çay şeker derken 500 liranın altında alışveriş yok. Pazara çıkıyoruz haftada 400-500 lirada oraya gidiyor. Elektrik doğalgaz telefon internet su vb ihtiyaçlar için de aylık en az 1000 lira gerekiyor yani ayda kiram olmadan 3000-4000 arası zorunlu giderim var.

1000 Euro ile iki kişi bir hafta lüks tatil yaptılar. 1000 Euro ile de 15 gün burada vakit geçirdiler aşağı yukarı erken aldıkları için 1000 Euro uçak bileti ile geri döndüler. Yani bir kişinin asgari ücretli maaşı ile hem tatil yaptılar hem de gezip dolanıp gönüllerince yeyip içtiler. Yani değerli okuyucularım biz fakirleşirken batı zenginleşiyor. Az bir kesim rahatta yaşarken toplum zorlanıyor. Muhalefet sadece ekonomi bile konuşsa iktidarı yeterince zorlayacak. Ancak muhalefette seçim telaşı dolayısıyla adaylık yarışı başladı. İktidar kaybediyor muhalefette kime gidiyor belli değil.

CHP ve İyi Parti doğru bir aday seçimiyle tabloyu Burdur’da tersine çevirebilir. Ak parti milletvekili Bayram Özçelik her zamanki gibi çalışıyor ancak kendi partisi bile artık yeni bir yüz istiyor. Mv. Yasin Uğur giderek tecrübe kazandığı için sahaya daha hakim. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal da adaylık isteyenlerden olduğunu duyuyoruz. İl başkanı Volkan Mengi’ye çok fazla şans tanınmıyor.

Tabi bir de MHP kanadı var, baraj düşerse bağımsız mı yoksa ittifakta tek liste mi girerler bilmiyorum ama Hikmet Ökte yıllardır milletvekili olmak istiyor. MHP’de Orhan Akın ve Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz de milletvekilliğini istiyor diye duyuyorum.

İyi Parti 2018 seçimlerinde yurtdışı oyları ile kaybettiği seçimleri bu kez kazanacağına inanıyor orada adaylar henüz çok kendini belli etmesede Alparslan Dursun ve il başkanı Faruk Erkan en güçlü iki isim. Bucak’ta etkin muhalefeti ile ilçe başkanı Sefa Sönmez de aday sıralamasına girebilir.

Bence dananın kuyruğunu CHP koparacak.

Eğer doğru bir aday tablosu olursa ittifak halinde girilecek seçimde 1-1-1 şeklinde tablo olabilir. Son anketlerde Ak Parti MHP ittifakı % 40’ın altına düşmüş durumda. Burdur geneline bakıldığında hdp’nin oyu 2’yi Saadet Partisi’nin oyu 2’yi ve diğerleri de toplamda 1’i geçmiyor. Yani geriye %55 oy kalıyor.

CHP birinci sırasına merkez sağdan MHP’den hatta Ak Parti den oy alacak bir aday koyarsa millet ittifakı % 50’nin üzerinde rahatlıkla oy alacaktır. Hele Ak Parti yine aynı aday tablosu ile girerse kesinlikle CHP’nin işi daha kolay olacaktır. CHP’nin ve İyi Partinin bugünlerde yapacağı bir anket çalışması halkın adayını belirlemede doğru yol gösterebilir. Mevcut milletvekili Dr. Mehmet Göker 2018 seçimlerindeki yurtdışı oyları ile seçildi algısını değiştiremezse 1. Sıraya getirilsede kafa karışıklığı yaratabilir. Duyumlarımız genel merkezde güçlü olduğunu söylediği gerekirse seçilebileceği bir yerde başka bir ilden aday gösterilebileceği yönünde.

Eğer böyle olursa geriye İl Başkanı İzzet Akbulut Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz son günlerde etkin muhalefet yaparak adeta il başkanı gibi Ak Parti ye yüklenen eski il Başkanı Süleyman Erman sempatik ve sevilen karakter Şevket Aksöz ve il genel meclisi üyesi Hakan Acar gibi isimler arasından belirlenir.

Belediye Başkanlarına izin verilmemesi durumunda ismi geçen adaylar içerisinde Şevket Aksöz’ün ismi güçlü bir şekilde konuşulurken tecrübeli siyasetçi Süleyman Başkan’da en güçlü aday gibi gözüküyor. İzzet Başkanın genç olması bir aksi durum olsa da sahada çalışıyor görünmesi onuda sıraya sokar. Eğer Milletvekili Göker Burdur’dan aday olur ve 1. sıraya getirilirse örgütte heyecan yok nasıl olsa 1 milletvekili çıkar diye çok kimsenin çalışması yok gibi.

Aday kim olursa olsun gündem ekonomi olacak ve millet ittifakı hayat pahalılığını ve çiftçinin hayvancının derdini doğalgazı elektriği ve marketi anlatacak. AK Parti ilk defa seçim kaybetmeye hem de acı bir şekilde kaybetmeye aday iken millet ittifakının kendi içinde kavga edip oy kaybetmeye hakkı yok.

Halk bu kadar sitem ediyorken muhalefette iktidar olmak istiyorsa elinden geleni yapmalı aynı yerel seçimde kazanılan seçim gibi zafere imza atmalı.