Kılıçdaroğlu ‘nun ardından

Çok kıymetli saygıdeğer arkadaşlar geçtiğimiz gün sayın CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur’umuzu ziyaret etti. Bende buradan düşüncelerimi ve ziyaret sonrası değerlendirme yaptım. 

Bu Haftaki yazımın Başlığı “Kılıçdaroğlu ‘nun ardından”

Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun “hazır mısınız” sorusunun ardından adeta yakın erken seçim için yurt gezilerine Burdur’dan başlamış olması Burdur için unutulmaz bir milat olabilir çünkü Kılıçdaroğlu göreve geldiği günden beri ilk defa bu kadar güçlü ve iktidara yakın.

İktidar partisinin hızla irtifa kaybettiği salgını yönetemediği esnafın dar gelirlinin perişan olduğu enflasyonun arttığı turizmde belirsizliğin devam ettiği bu süreçte Kılıçdaroğlu mantıklı kararlı ve herkese dokunan yürüyüşünü sürdürüyor. İl ve İlçe örgütleriyle belediye başkanlarının olağanüstü gayretleri her geçen gün CHP’nin ağırlığın arttırıyor.

Özellikle sosyal medyayı etkin kullanan Milletvekili, Göker ülke gündemine notlar düşerken Başkan Ercengiz’in yerel siyasetteki ağırlığı her geçen gün artıyor. İl Başkanı Akbulut heyecanını koruyup tecrübe kazanıp iktidar partisi il başkanı Mengi’nin oldukça önünde iken Milletvekili Özçelik’in yüzünün eskimiş olması ve partililerin yeter artık söylemini güçlendirmesi dengeleri CHP lehine çeviriyor . İyi parti il İlçe örgütleri de etkin siyaset yaparken MHP’nin AK Parti ittifakından beklediğini bulamaması tabanda küskünlükleri arttırıyor.

Seçmen eğilimleri değerlendirildiğinde adeta 7 Haziran eğilimi gözleniyor.
Kılıçdaroğlu ziyaretinde özellikle Bucak kanaat önderleri toplantısından memnun ayrılan Genel Başkan Kılıçdaroğlu önce Bucaklı besici ardından uzun çarşı esnafının gösterdiği yakın ilgi ve belediye başkanı Ercengiz’den duyduğu memnuniyeti ifade etmesi hatta açık siyasi kimiliğini ifade ederken destek veren esnafın görüntüsü CHP’nin keyfini arttırdı.

Tabi bu arada seçim döneminde yeterince çirkinleşen hatta başkan Ercengiz’in ölmüş babasına hakaret edecek kadar meseleyi şahsileştiren yalnızca kendisini temsil eden STK yöneticisi toplantıyı sabote etmeye kalksa da itibar görmediği notlarımız arasında. Yaptığı eyleme sadece AK Parti, Milletvekili ve il Başkanı ile birkaç AK Parti’li yöneticinin sahip çıkması da zaten bu eylemin kimler tarafından yaptırılmış olabileceği konusunda fikir sahibi olunmasını sağladı.

Tabi bir sözümüzde CHP örgütüne;

2013’ten beri ne zaman genel merkezden bir yetkili gelse stkcının eylemlerine şahit olduk. Sözde, Kendini tüketicinin haklarını korumaya adamış dernek başkanının her gün gelen zamlar karşısında suskunken konu CHP ve Başkan Ercengiz olduğunda tereddütsüz şahin olması şüphesiz maksatlı olduğunu gösteriyor.

Yıllardır CHP’ye zarar veren bu şahsı kimler neden genel başkanla görüştürmüştür ? Öğrendiğimiz kadarıyla genel başkan tabiri caizse gazını alıp göndermiş zaten içeride de birbiriyle çelişen birçok durumu gören genel başkan ciddiye bile almamıştır. Salon İçerisinde birçok STK yöneticisi muhtar kanaat önderi ve eski siyasinin Kılıçdaroğlu ile yapılan toplantıdan olumlu etkilendiği ve uzun süre sonra siyasi şov yerine alışveriş içinde olan mütevazi bir genel başkan görmekten memnuniyetlerini ifade etmelerine de şahit olduk.

Toplantının sonunda oldukça memnun olduğu karelere yansıyan Kılıçdaroğlu ve kurmayları Burdur il İlçe örgütleri ile Belediye Başkanlarına ve Milletvekiline teşekkür etti. Başkan Ercengiz hasımlarını sevindirecekmiş gibi görünen eylem yıllarca AK Parti’nin CHP’li diye göstermeye çalıştığı malum şahsın da foyasını ortaya çıkarmış oldu. Hatta malum yapıya ithafen Milletvekil Özçelik’i ilişkilendiren malum şahısın basın açıklamasını Özçelik’in paylaşmış olması AK Parti teşkilatının dikkatli ve vicdanlı taraftarlarında şaşkınlık yarattı.

Sonuç olarak Burdur her seçimin şifrelerini önünde verir Türkiye tablosunu özetler.

Gördüğümüz kadarıyla rüzgar iktidarın tersine dönerken muhalefetin yelkenini şişiriyor hele bir de suç örgütü başı olmakla suçlanan bir şahsın yaptığı açıklamaların her geçen gün dozu artarken iktidar partisinin sorulara çelişkili yanıtlar oluşturması seçmenin kafasını karıştırıyor.
Bekleyelim görelim bakalım neler olacak.