ESKİ BİR SİYASETÇİ İLE DEĞERLENDİRMEMİZ

Çok saydığım ve sevdiğim bir eski CHP’li siyasetçi arkadaşım ile bugünkü köşe yazımı onunla konuştum ve beraber değerlendirerek kaleme aldım.

Mutlu pazarlar
Bugün sevgililer günü.

Eskiden böyle özel günler yoktu, belki de kapitalizm ticarette hareketi sağlamak için bu veya benzeri günleri özel sayıp bizleri alışveriş etmeye zorluyor. Eğer gerçekten seviyorsak sevdiğimizi sadece bir gün yetmez göstermeye. Samimiyeti hissettirilebilir ve bunu tüm hayatımıza yayabilirsek özel günlerin takvimden başka yerde kıymeti kalmaz.

Bugün yazımız böyle başlayıp devam edecekti ama Irak’tan gelen acı haber yüreğimizi dağladı. Sivilleri bir mağaraya doldurup canice gözünü kırpmadan öldürecek kadar gözü dönmüş teröristlere gereken ders, ceza verildi veriliyor elbette verilecek ancak bizimki bizden gitti çoktan.

Bu vatanı hepimiz çok seviyoruz bu vatan için gözümüzü kırpmadan canımızı veririz bu hainlerin kökü kazanıncaya kadar da bu mücadelemiz devam edecek.

Teröre her türlü desteği kim verirse en az onlar kadar haindir.
Evladını dağa yollayanlarla bağış toplayan silah satan yardım ve yataklık edenin birbirinden farkı yoktur.

Elbette coğrafya insan kaderini etkiler ama Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti kimsesizlerin kimsesi olmuş fırsat eşitliğini yaratmış yurdun dört bir yanından bugünün sadece Türkiye’sinde değil dünyanın her yerinde bilim insanları sermaye sahipleri ve siyasetçileri yetişmesine imkan tanımıştır.

Bu nedenle bu alanda yapılan sömürü artık bitmeli zamanı boşa harcamamalıyız.

Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum mekanları cennet olsun.

Gelelim yerel siyasete; Burdur’da siyaset yalnızca Burdur Belediyesi ve Başkan Ercengiz’den ibaret. Neden mi ? cevabı çok basit, geçen haftaya yerel medyanın ne yazıp çizdiğine bakarsanız daha iyi anlarsınız.

Başkan’ın STK’lar ile başlayıp Siyasi Partilerle devam eden ziyaretlerinin yanı sıra ekmek zammının malum kişiler tarafından Başkan yaptırdı algısı oldukça konuşuldu.

Daralan ekonomi kapalı işyerleri ve öğrencinin kentte olmayışı esnafı çok bunalttı. İşini kaybeden birçok insan çaresiz, evine ekmek götürme derdinde olan gariban doğal olarak ekmeğe yapılan zamma tepkili.
Oysa çevre illerde 3-4 ay öncesinde hemen hemen aynı fiyata satılmasına başlanılmıştı.

Bu tepkiyi göğüslemek istemeyen aynı zamanda da fırıncı esnafını karşısına almak istemeyen iktidar partisi “vurun abalıya” hesabı yine faturanın Başkan’a çıkartılmasına tabiri caizse sevindi.

Ancak Başkan birkaç günün sonunda sessizliğini bozup fiyat belirlemede yetkilerinin olmadığını açıkladı.

Ayrıca şu anda belirlenen fiyat tüm ilçelerdeki tarifeyi de oluşturacak. Yani Cumhur ittifakının toplam 12 Belediyesi de bu fiyatlarda ekmek satılmasına ses çıkarmayacak.

Asıl dikkat çeken hem merkez ilçe Başkanı Serkan Şimşek’in hem de Başkan Ercengiz’in maliyetler üzerinden sordukları ve önerdikleri oldu.
Maliyetlerin artışında iktidardan beklentilerini açıklayan Ercengiz gerekli indirimlerin yapılması durumunda imalat sektöründe su tüketim faturalarında indirim yapacağını söylemiş olması da önemli bir açıklama olarak gündeme oturdu.

Dikkatimizi çeken bir konu da Başkan Ercengiz’in siyasi partilere yaptığı ziyaret;  myakınları ile yaptığı ve ziyaretlerindeki sohbetlerde, kavgadan beslenenlere fırsat tanımayacağını kavganın tarafı olmayacağını ve ayrıştıran değil her zamanki gibi birleştiren taraf olacağını ifade ettiği yönünde.

Bir şekilde Başkan Ercengiz’in gündemde kalmasına neden olan rakipleri bana göre O’na kötülük değil iyilik yapıyorlar.

Zaten yedi yıldır görevde olan Başkan elinde kaynağı olduğu sürece bu kaynaklarını Belediyecilikte nasıl kullanabileceğini ispat etmiş durumda.

Diğer bir gündem de İnce’nin partisinin Burdur’da kimler tarafından temsil edileceği oldu.

Sağduyulu birçok CHP’li Burdur’un kalburüstü siyasetçilerinden kimsenin o yola girmeyeceğini ifade ediyor.

Sadece, CHP’de beklediğini bulamayan beklentilerine karşılık alamayan İnce’ye özel sempati duyan ya da diğer partilerden umudunu kesen çok az bir kitlenin bu parti çatısı altında yer alabileceği yönünde.

Başkan Ercengiz bir taraftan ziyaretlerini sürdürürken Milletvekili Göker İl Başkanı Akbulut ve İlçe Başkanı Şimşek de eski il başkanlarından bazılarını ziyaret etti.

Olası erken seçime kendini hazırlayan CHP kendi içindeki kavgaları da azaltıp bitirince gücünü tamamen sahaya yansıtmaya başladı.

Milletvekili Göker’in kaplı spor salonu ismi çıkışı İl Başkanı Akbulut’un şirket defterleri üzerinden il özel idaresi çıkışı ve İlçe Başkanı Şimşek’in esnaf sıkıntıları üzerinden yüklenişi sokaktaki seçmende ve partililerde heyecan yaratıyor.

İyi Parti zaten genelde bir yükseliş yakalamış olduğu için Genel Başkanı Akşener’in rüzgarı ile taşrada da karşılık buluyor.

Özellikle yurt gezilerinden paylaşılan videolar birçok insanın Akşener’e yakın hissetmesini sağlıyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’nun makul çözüm önerileri kararlı duruşu da AK Parti’yi rahatsız ediyor özellikle sosyal medya ekibinin sıra dışı çalışmaları milyonlarca tıklanmaya neden oluyor.

Ekonomi ekseninde baktığımız zaman kısa vadede rahatlama olmazsa eğer muhalefetin sesi daha çok çıkacak ve daha güçlü muhalefet edecek.
Her ne kadar iktidar ortakları seçim için 2023’ü işaret etse de ekonomi seçimi erkene çekebilir.
Bekleyip göreceğiz.