CEMALETTİN BEKTAŞ YAZDI

Dergi Ayrıntı İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Cemalettin Bektaş bu haftaki köşe yazısında;
 
“Burdur’da yerel yönetimlerde aday olanların ortak bir özelliği bulunmakta. Her adayın eski belediye binası ve il özel idare binasını yıkıp Burdur’a yakışır bir meydan oluşturmak istemesi ortak söylem ancak bu seçim vaatleri sadece proje üzerinde kalıyor.
 
Burdur Belediyesi ağustos ayı meclis toplantısında il özel idare binasını ticari alan olarak görüşülmek üzere komisyona havale etti. Meclisin oybirliği ile aldığı bu karar Burdur’un gündemi birkaç ay meşgul edecek gibi görünüyor.
 
CHP’liler de içten içe üç fikir gün yüzüne çıkmış durumda;
 
1- Burdur’a yakışır bir meydan yapılabilmesi için il özel idare binası ve eski belediye binasının yıkılıp meydanın genişlemesi lazım. Eğer il özel idare binası ticari alana çevrilip bu bina burada kalırsa gelecek neslin bedduasından kurtulamayız ve Burdur’un önü tıkanmış olur.
 
2- İl özel idare binası ticari alana iktidar zorbalığı ile çevrilecekse eski belediye binasının da ticari alana çevrilerek satılıp, gelir elde edilerek belediyenin başka yerlere yatırım yapmasıyla Burdur’a katkı verebilir veya borç ödenebilir.
 
3- Genel seçimlerde il özel idaresini kendi malı gibi kullanıp telefonla emir yağdıranlar, il özel idaresini borç batağına sürükleyenlerin cezasını Burdur halkı mı çekecek? Bu Burdur’a hizmet değil Burdur’a zulümdür düşüncesi.
 
AK Parti kanadında ise içten içe üç düşünce ön plana çıkmış durumda;
 
1- Bu kararı biz almadık. Sayın Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın düşüncesi, bizler iktidar partisi olarak destek vereceğiz.
 
2- İl özel idare arkasına yapılan özel şirkete ait bina üzerinde dedikodular var. İl özel idare binası yıkılacak ve bu özel şirkete ait bina meydana bakacak, rant sağlanıyor algısı.
 
3- İl özel idare binası ve belediye binası yıkılıp Burdur’a yakışır bir meydan yapılması lazım ancak bunu Burdur Belediyesinin yapması imkansız. Atıl duracağı yerde satılması lazım, en azından il özel idarenin borç batağından kurtulması lazım. Siyaseten bu konuları tartışmak AK Parti’ye zarar verir. İl özel idaresinin nasıl borç batağına sürüklendiğine dair verilen bir sürü bilginin yazılmamak kaydıyla olduğu gibi…
 
Sonuç olarak Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş sonuç odaklı çözümler üreterek, atıl duruma düşen onlarca devlet binalarının akıbetine de il özel idaresi binasının düşmemesi için satma düşüncesi, il özel idareyi hizmet yapabilir bir konuma getirme çabaları. Diğer tarafta da yıllardır il özel idare binasının yeni yerine taşındıktan sonra belediyeye terk edilip Burdur’a yakışır bir meydan yapma hayalleri. Bu konu AK Parti ve CHP’nin kucaklarına konmuş bir bomba… Bu tartışmaların Burdur gündemini birkaç ay daha sallayacağına kesin gözü ile bakılmakta.
 
Bir sonraki yazımızda buluşmak dileği ile…”