Çalıştayın İkinci Gününde Değerlendirmeler Paylaşıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ortaklığında Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında yürütülen “Biz Bir Takımız” projesinin kapanış ve değerlendirme çalıştaylarının üçüncüsü gerçekleştirildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek olan çalıştaya Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ferudun Cemal Sofuoğlu, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, moderatörler, raportörler ile Proje ekibinde yer alan eğitmen ve saha sorumluları katıldı.

Çalıştayda konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ferudun Cemal Sofuoğlu, “Takım olmak ruhundan bahsetmek istiyorum. Hayatımızın her döneminde takımız kelimesini duyuyoruz. Küçük bir çocukken, oyun oynarken, okulda müsabakalara giderken gruplara ayrılarak, sınıflar arasında takım olma ruhunu gördük. Biz de burada bir takımız. Birazdan masalara geçeceğiz çalışacağız ve ortak bir amaca hizmet edeceğiz. Projede gördük Afganistan’dan Suriye’den ülkemizin değişik illerinden gelen kardeşlerimizi gördük. Biz diyoruz ki ‘farklılıklarımız bizim zenginliğimizdir’. Farklılıklarımız bizi mutlaka çok daha güzel bir yere götürecektir. Biz bir takımız projesi bir farkındalık projesi, bir sosyal, bir oyun projesi ama bu projenin uygulanmasındaki asıl aktör spordur. Bu projeyi sporla uyguladık. Sporun çocukların gelişimine katkısını hep birlikte gördük. Toplam 4 çalıştay organize edilmişti, burada 3.sünü gerçekleştiriyoruz. Bu proje ve bakanlığımızın yürüttüğü diğer projelerde gençlerimize gösterilen ilginin onların hayatına nasıl yansıdığını, gülen yüzlerinden, kenetlenen ellerinden görebiliyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 

MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ise yaptığı konuşmada “Proje kapsamında üniversitemizde etkinlikler yaptıkça ve bunların meyvesini gördükçe itiraf ediyorum ki o zaman bu projenin ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu anladım. İşin özüne indiğimiz zaman sosyo ekonomik yapısının sağlam olması ve geleceğe o şekilde adım atılması anlamında çok değerli bir proje olarak görüyorum. Sosyal uyumluluk ile kırsaldan kente göç ile birlikte rezidansta yaşayacak çocuk ile köyde yaşayan çocukların bir araya gelmesi, birbirini anlaması çok önemli ve bu proje ile gençlerin bir araya gelmesi, sporla buluşmaları, empati yapması, akranların birbirini anlaması noktasında çok güçlü mesajlar veriyor. Bugün dünyada 272 milyon mülteci var ve bu insanlar yaşadıkları şehirleri çeşitli sebeplerle terk etmişler. Türkiye’de 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Silikon vadisinde çalışan insanların da üçte ikisi ithal, yani mülteci aslında. Dünyada bunun gibi çok örnekler var. Biz bu insan kaynağını ülke kalkınmasına nasıl katkıya çeviririz buna bakmalıyız. Belki de Suriye’den göç eden bir genç bu proje ile çok iyi bir yere gelecek ve ülkemize katkı sağlayacak. Bu anlamda Biz Bir Takımız projesine çok değer veriyorum ve üniversitemizde yapılmasından dolayı çok mutluluk duyuyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çalışma grupları oluşturuldu ve ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve sektör temsilcileri beyin fırtınası yaptılar.

Çalıştayın İkinci Gününde Sonuç ve Değerlendirmeler Paylaşıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ortaklığında Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında yürütülen “Biz Bir Takımız” projesinin kapanış ve değerlendirme çalıştaylarının üçüncüsü ikinci gün sonuç ve değerlendirme oturumları sonrası konuşmalar yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Proje Destekleri Daire Başkanı Abdülhamit Yağmurcu kapanış programında ilk konuşmayı yaptı. Yağmurcu konuşmasında; “Bu proje değerli ve güzel bir proje. Umarım bunun devamı gelir. Toplumdaki en büyük sorunlardan bir tanesi güven sorunu. İnsanlar, devletler birbirlerine güvenmiyor. En çok ihtiyacımız olan şey ise, menfaate dayanmayan gönüllülük esasındaki faaliyetler. Güzelliği dış görünüşte, şekilde, bedende et ve kemikte arayan muhakkak ki hata etmiştir. Kişinin vefası, insanlığı, dürüstlüğüdür güzellik. Bizim buradaki güzel işimiz bu projenin çok güzel sonuçlarının olması. Bir şey güzel olabilir, kıymetli olabilir ama onu çok anlamlı hale getirecek bir başka kriter de onun devamlı olmasıdır. Sporcular bunu en iyi bilenlerdir. Arkadaşlarımız birtakım zorlukları anlattılar. Biz bunları not ettik bundan sonraki projelerimizde dikkate alacağız. Yani tecrübelerinizden istifade edeceğiz, geliştireceğiz” dedi.

Daha sonra konuşma yapan Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç da sonuç ve değerlendirmeleri paylaştı. Kılınç konuşmasında: “İyi niyetle yola çıkılmış bir proje. Eğiticilerin eğitimini üstlenen akademisyen arkadaşlarımızla birlikte gençlerimizi bir eğitimden geçirdik. Temel felsefemiz bizim gerçek öğretmenlerimiz öğrencilerimizdir. Bu süreçte onlardan çok şeyler öğrendik ve onlar aslında bu genç yaşlarına rağmen üzerlerine yüklenen bu ağır misyonu da çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdiler. Toplamda dört çalıştayımız var ama bu çalıştay en anlamlısıydı diyebiliriz. Çünkü uygulamanın içinde olan arkadaşlarımız da burada. Dönütler bu projenin bir bakıma nasıl işlediğini ve gelecekte de nasıl işlenmesi gerektiği konusunda bizlere çok ciddi fikirler verdi. Bir kez daha emeklerine, yüreklerine, bilgilerine teşekkür ediyorum” dedi. Sonuçların değerlendirmesini de yapan Kılınç; “Katılımcıların en önemli gördüğü konular takım ruhu, ekip çalışması, iş birliği, benlik saygısı, özgüven ve kültürel farklılıklara saygı ile sosyal kabul olarak sonuçları çıkarttık. Bunlar en önemli kazanımlarımız” dedi.

Konuşmalar sonrası katılımcılara sertifikalarının verilmesinden sonra çalıştay sona erdi.