Burdur siyaseti bildiğiniz gibi mi?

Son on gündür Burdur’da inanılmaz bir siyasi hareketlilik var sebebi ne olabilir diye biraz kulis bilgisi almaya çalıştım.

Özellikle AK Parti ve CHP’de çok hareketli Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Burdur ziyaretinde de dillendirdiği erken seçimin Sayın Akşener tarafından da sonbaharı işaret etmesi partileri seçime hazırlık yapmaya ve sahaya inmeye zorluyor.

CHP il Başkanı ilçe başkanları Milletvekilleri ve Belediye Başkanları ile sahada güçlü bir görüntü verirken iktidar partisi de sahadan eksik kalmayıp devletin yatırımlarını hatta daha çok Burdur Belediyesinin yatırımlarını gezip AK Parti yatırımı gibi algı yaratmaya çalışıyor.

Hatta bu ziyaretleri habersiz yaparak belediyeyi ve başkanını yok sayan AK Parti heyeti paylaşımlarında da belediyeye en küçük bir teşekkür etmiyor ya da bu işte başkan ve ekibinin emeğini yok sayıp üstüne varsa bir eksik onu gündeme getiriyor hata bunun üzerinden tabiri caizse kasaba siyaseti yapıyor.

Dün ve önceki gün kayıp kaçak su polemiğinden başlayan tartışma adeta sosyal medyada meydan savaşına döndü. Ve dün anlaşılan şu oldu ki; Vekil Özçelik kendisine danışılmadan kendisinden yardım istenilmeden Burdur Belediyesinin hiç bir yatırım ve kredi talebi karşılanmayacak dedi. Burdur halkının dün akşam saatlerinden beri sosyal medyadan paylaştıklarına bakılırsa Milletvekili Özçelik biraz maksadını aşmış durumda.

Sert tepki veren eski il Başkanı Süleyman Erman, Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Başkan Ercengiz, il Başkanı İzzet Akbulut ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in yanında partililer ve sivil halkında gösterdiği tepki Özçelik’i oldukça zora soktu. Demokratik ülkelerde böyle bir cümle kurulamaz bu yüzden de akşam Milletvekili Özçelik’in Twitter hesabından paylaşımının altına inanılmaz eleştirel yorumlarda bulunmuşlar.

Neredeyse 20 yıldır bu ilin değişmez Milletvekili olan Özçelik belki tarihinde ilk kez bu kadar sert tepkiyle karşılandı. Siyasetteki çalışkanlığı dillere destan olan vekil bu kez hırsına ve siyasi kibirine yenik düştü.

Şimdi Burdur halkı olarak soruyoruz; Bugüne kadar yapılan güzel işlerde imzanız varsa yapılmayan ya da yaptırılmayanların da sorumlusu siz misin? Eğer böyle ise ceza verilen Burdur Belediyesi ve Başkanı değil doğrudan Burdur halkıdır. Burdur halkı dünkü paylaşımları unutmayacak ve günü geldiğinde mutlaka sorumlularına hatırlatacaktır.

Yakında bir erken seçim olursa ya da günü geldiğinde başkan Ercengiz ve CHP bu cümleleri her fırsatta hatırlatacak ve bunu açıklamak AK parti tarafından çok kolay olmayacaktır. Peki bu durumdan nasıl çıkılacak ve bu durum nasıl düzeltilecek? Siyaset kurumu yani seçilmişler görevini doğru yapacak yardım talebi olsun olmasın Milletvekilleri Burdur menfaatinde buluşup birlikte çalışacak ve Burdur kazanacaktır.

(Bu arada yardım istemedi cümlesi son derece yanlış çünkü devlet idaresinde yardım değil yöntem doğrudur. Belediye talebini kuruma yazılı iletmiş ve sürecin ilerlediğini belirtmiş ancak vekil hem İller bankasını hem de Burdur Belediyesini zan altında bırakmış) Sağduyulu herkesin bu atışmadan rahatsız olduğunu görüyor bu durumu tamir etme görevinin de Özçelik’te olduğunu ifade ettiklerini duyuyorum tabi tercih vekil Özçelik’in.

Zaman geçiyor belki bir sonraki seçimde CHP kaybedebilir ama asıl kaybeden Burdur Belediyesi dolayısıyla Burdur halkı oluyor.
Tüm bunları gözleyen seçmen acaba AK Parti’yi de cezalandırabilir mi?
Bazı görüştüğüm AK partililer sokakta bu cümleleri kuranların sayısının arttığını CHP’li belediyenin iş yapmıyorsa sebebinin sürekli engel çıkaran ve müfettiş gönderen AK Parti Mv ve il Başkanı olduğunun konuşulmaya başladığını söylüyorlar.

CHP sesini yükseltmeye başladı rüzgar sanki biraz CHP’nin lehine döndü gibi gözüküyor.

İttifak ortağı MHP tabanı da AK Parti Burdur yönetiminden çok memnun değil gibi.

Bakalım göreceğiz gelen günler ne getirecek iyi pazarlar.