BAŞKAN ERCENGİZ’İN ÖNCELİĞİ TAŞIT TRAFİĞİNİ ÇÖZMEK

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yukarı Pazar Esnaflarıyla bir araya gelerek, Yukarı Pazar’ın ve Uzun Çarşı’nın tekrar canlandırılmasına dair yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Uzun Çarşı’da düzenlenen kahvaltıda, Yukarı Pazar Esnaflarıyla bir araya geldi. 31 Mart seçimlerinde esnafların kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Başkan Ercengiz, Yukarı Pazar ve Uzun Çarşının ticari açıdan tekrar hareketlenebilmesi için planladıkları çalışmalar hakkında da esnafı bilgilendirdi.

 

Bakan Ercengiz, kahvaltıda yaptığı konuşmada, “ Belli ki biz yaptığımız hizmetlerin yanında, gönüllerinize de girebilmişiz ki bir 5 yıl daha çalışma olanağı sundunuz. Belediye Meclis üyesi arkadaşlarımız ve belediye çalışanlarımızla birlikte, bu kente en iyi şekilde hizmet edeceğiz. Kaynakları doğru kullanmak ve sizlerden aldığımızı sizlere en iyi şekilde ulaştırabilmenin belki ilk 5 yılında acemiliklerini yaşadık, ama şu anda neyi ne yapacağımızı, nereye neyi götüreceğimizi artık daha iyi biliyoruz. Önemli olan bu kentin menfaati ve bu kentin çıkarları için eşit, adil, hakka, hukuka riayet ederek, vatandaşın isteklerini, taleplerini, öncelik sırasına göre değerlendirip, bu kentin geleceğini birlikte kurgulamayı çok istiyoruz. Artık bu kentin geleceğini konuşmak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

“İlk Önce Ayak Alışkanlığını Kazanmamız Lazım”

Başkan Ercengiz, Yukarı Pazar ve Uzun Çarşı’nın tekrar canlanması ve özellikle ticari anlamada hareketlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Uzun Çarşı’nın yaklaşık 10,15 yıldır ticari anlamda durgunluğundan şikâyetçi olduğunuzu biliyoruz. Zaman zaman oturduk, bazı fikirler ortaya koyduk. Ama şu gerçek ki, ayak alışkanlığını tekrar Yukarı Pazara döndürmemiz ve vatandaşımızın mutlaka bu sokaklarda yürümesini sağlamamız lazım. Biz bu alışkanlıkların geri getirilmesini istiyoruz. Ticaretle uğraşan vatandaşlarımızın, sadece 50 metre yukarıda bu kadar boş dükkân varken, aşağıda 4-5 bin lira kiralara mahkûm edilmemesi gerekli. Bizler bir ucundan başladık ve kaldırım, yol çalışmalarımızı hızlandırdık. Aydınlatmada yapacağız. Ticaret, yaya olarak yapılıyor. Taşıt trafiğinin içersinde ticaret yapmak mümkün değil.

“Taşıt Trafiği Kararını Birlikte Vereceğiz”

Yukarı Pazar’daki taşıt trafiği konusunda yapılacak olan uygulama kararlarını yine sizlerle birlikte vereceğiz. Gerekirse sizlerle bir referandumla, sizlerin bizlere vereceği bilgi ışığında bu caddelerin taşıt trafiğine kapatılıp kapatılmayacağına karar vereceğiz. Ama şu kesin, bir kaldırım düzenlemesi, gece bir aydınlatma olması gerekli. Çünkü dört ay boyunca yazı yaşayan bir kent olarak, alternatif bir yürüyüş yolu, alternatif bir vitrin izleyebilme şansı Uzun Çarşı’da sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Vakıflara ait bazı dükkânları kiraladık. Önümüzdeki günlerde bizim Gönülden Gönüle Mağazamızı da buraya çıkartacağız. Kadın Kooperatifi’nde üretim yapan kadınlarımıza da dükkânlar temin ederek istihdam edeceğiz. En azından ayak alışkanlığını geri döndürebilmek için. Vatandaşımızın bu caddelerde, bu sokaklarda gezdirmemiz lazım. Tabii ki sizlerin katkılarıyla, bu sokakların daha iyi hale dönüştürülebileceğini düşünüyorum. Sizlerden belki bir miktar hoş görü, bir miktar fedakârlık isteyeceğiz ve özveride bulunmamız gerekiyor. Bunu kendimiz için değil, burada yapılacak ticaretin güçlendirilebilmesi için isteyeceğiz. Bunu da birlikde başaracağız diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.