AKIN: “BALIKESİR’İN HER ÜRÜNÜ COĞRAFİ İŞARETİ HAKEDİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Manyas coğrafi sınırlarında üretilen diğer peynirlerden ve benzeri peynir ürünlerinden ayırt edici özellikleri bulunan Manyas Kelle Peynirinin coğrafi işarete kavuşmasını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Ahmet Akın, “Haziran 2019’da başlayan, katkı ve destek sunduğumuz çalışmaların olumlu sonuçlanacağından hiç şüphe etmedim. Çünkü kelle peyniri Manyas’a özgü önemli bir değer. Sıra kazak fasulyesinde” dedi.

Manyas Süt Üreticileri Kooperatif Başkanı Fevzi Karakaş CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ı CHP Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na Manyas Kelle Peyniri ve Kazak Fasulyesi sunan Başkan Karakaş, Manyas’ın coğrafi sınırlarında üretilen diğer peynirlerden ve benzeri peynir ürünlerinden ayırt edici özelliği bulunan kelle peynirinin coğrafi işaret alınma sürecini anlattı. Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın bu süreçteki destek ve katkılarına değinen Karakaş, teşekkür ederek, yine Manyas’ın önemli bir ürünü olan Kazak Fasülyesinin coğrafi işaret almasında destek ve katkı beklediklerini dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Manyas Süt Birliği Başkanı Fevzi Karakaş’a teşekkür ederek, Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Akın’ın Manyas Süt Birliği’nin çalışmalarında destek ve katkılarda bulunacaklarını söyledi. Akın, “Ürün açısından bilinirliğin çok önemli. Markalaşmanın hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruma altına alır. ‘Manyas’ta günde yaklaşık 200 ton civarında süt üretiliyor coğrafi işaret istihdam ve ihracatta önemli. Bu nedenle Balıkesir’de daha önce alınmış coğrafi işaretler alınacak Balıkesir’e özgü ürünler için örnek teşkil ediyor. Manyas için kazak fasülyesi de bunlardan biri. Sıra kazak fasulyesinde. Diğer ilçelerimizde de benzer çalışmalar için katkı ve destek sunacağız” diye konuştu.