“4. Uluslararası Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Sempozyumu”

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) 4. Uluslararası Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Sempozyumuna ev sahipliği yaptı.

5-6 Aralık 2019 tarihlerinde MAKÜ Lavanta Tepesi Hotel’de gerçekleştirilen sempozyuma Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Av. Ramazan Gedik, Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, MAKÜ Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
 
Birçok üniversiteden yerel yönetimler alanında çalışan akademisyenlerin bir araya geldiği sempozyumda çok sayıda bildiri sunuldu. Aynı anda 4 ayrı salonda toplam 8 oturumda gerçekleştirilen sempozyum iki gün sürdü.
 
Sempozyumun açılış konuşmasını sempozyum düzenleme kurulu başkanı MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mim Sertaç Tümtaş yaptı. Tümtaş konuşmasında; “Uluslararası Stratejik ve Sosyal Araştırma Sempozyumunun dördüncüsüne ev sahipliği yapmaktan son derece gururluyuz.” dedi. Sempozyuma katkı veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’a ve emeği geçen herkese teşekkür eden Tümtaş, sempozyumun hayırlı olmasını diledi.
 
Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı açılış oturumuna Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Göktürk, Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Gül, Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sultan Kavilli Arap konuşmacı olarak katıldılar.
 
Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz panelden önce yaptığı konuşmada; “Sempozyumda üniversitemiz ev sahipliğinde bir aradayız. Kongreler, sempozyumlar üniversitelerin bilim, sanat, kültür ve sosyal alanlarında ziyafet sofralarıdır. Ev sahipliği yaptığımız bu kongreye hem sosyal ve kültürel hem de altyapı bakımından destek veriyoruz. Türkiye’de bu altyapılara sahip çok üniversite yok. MAKÜ artık altyapısını tamamlamış, sosyal, sportif ve kültürel anlamda da standardın çok üstünde bir üniversite. Bugün bu kongrede yerel yönetimler ve belediyecilik konusunu tartışacağız. Sempozyumun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
 
İlk olarak Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konuştu. Sosyal belediyeciliğin öneminden bahseden Ercengiz, “Bu tarz sempozyumlar kentlerin tanıtılmasında önemli etkenler. Belediye Başkanlığı icracı olmayı gerektiren bir görev. Üretkenliği doğru kullanırsa kentler gelişir ve marka olarak da önemli adımlar atılmış olur. Türkiye son dönemde belediyecilikte Avrupa ile yarışır hale geldi. Önemli olan doğru planlama. 5 yıl kentlerin tasarlanmasında çok kısa bir süre. Bizler seçilerek göreve başladığımız yılda belki de ilk 2 yılı kurumun gücünü, kentin dinamiklerini ve kentin nelere ihtiyacı olduğunu tespit etmekle geçiriyoruz. Bilimsel doneler bizim açımızdan çok önemli. Bu anlamda bu sempozyum çok önemli. Bizim yapmamız gereken bilimsel dayanakları çok kuvvetli tutmak ve bilimsel alt yapıdan da yararlanmak. Biz işin pratik tarafından gelirken bizim geri bildirim mekanizmamız sadece sahadan vatandaştan aldığımız geri bildirim. Saha çalışmasında bilimsel geri dönüşün bizler için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yurttaşın sadece siyasi tercihleri değil, hayatla ilgili beklentileri de önemli. Üniversitemiz çok hızla gelişen bir üniversite. Altyapısının çoğunu da tamamlayan MAKÜ’nün artık ruhunu doldurma zamanı. Bu da bu tarz konferans, sempozyum, kongre, akademik çalışmalarla olacak.” dedi.