YAVUZ MEHMET KAYA BURDUR İLİ 2017 YATIRIMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Belediye meclis üyesi Yavuz Mehmet KAYA, Burdur ili 2017 yatırımlarını değerlendirdi Kaya’ın yazılı basın açıklaması şu şekilde;

İlimiz Kamu Yatırımları için, 2017 de harcanmak üzere, toplam 344 proje için, 339 milyon 732 bin 442 TL. ödenek ayrılmıştır. Harcanan tutar 191 milyon 885 bin 163 TL. dir.

Burdur’un en önemli sorunlarından olan içme suyunda, kireçsiz kaliteli su kaynağı arama çalışması olmadığı içim bulunamamış, mevcut içme suyu hat yenileme işinde ise gerçekleşme oranı  yüzde 20 dir. Yatırımlarda İller Bankası ayrılan ödeneğin yarısından fazlasını, Orman Bölge Müdürlüğü ise kendine ayrılan ödeneğin yüzde 66’sını kullanamadığı ilimizde, Doğa Koruma ve Milli Parklar, İl Afet Acil Durum, Gençlik Hizm. ve Spor Md.lükleri kendilerine  ayrılan ödeneği  kullanmak  nasip olmamıştır.

Devlet Demir Yolları ve Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ. ödeneğin yaklaşık yüzde 50 sini kullanırken, göz bebeğimiz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 2017 de ayrılan 31.5 milyon TL’nin yüzde 29’unu, İl Özel İdaresi 6.4 milyon TL ile kendine ayrılan ödeneğin yüzde ancak 39’unu harcamıştır.

İl Sağlık Mdl. 4 milyon 929 bin TL.lik ödeneğin yüzde 54’ünü, Çevre Şehircilik Mdl. yüzde 89’unu, İl Milli Eğitim Mdl.  yüzde 84’ünü, Özelleştirme kapsamına alınan Şeker Fabrikası ise 2 milyon 755 bin TL.lik ödeneğin yüzde 83’ünü ne yazık ki kullanamamıştır!

Burdur dökülüyor, Devlet yatırımlarından hak ettiği payı, beceriksizlik yüzünden kullanamadığı için çevre iller arasında geri kalıyor. AKP iktidarında gelen ödenekleri kullanma konusunda, hassas davranmayan Devletin temsilcisine, Vekillerin biri sahip çıkarken diğerlerinin istemediği Halk arasında yaygın olarak konuşulmaktadır. Başarı yola dikilen teneke tabela ile gelmez.

Başbakan ve İç İşleri Bakanı bu durumdan memnun mudur bilemem. Seçimde ittifak arayışında olan Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise hiç de memnun olmayacağını düşünüyorum. Devletin verileri böyle anlaşılıyor ben demiyorum işte rakamlar. Bir de siz yorumlayınız Gadın Burdur’umu neden yerinde sayıyor?