VALİ ARSLANTAŞ VEDA YEMEĞİNE KATILDI

Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, Hakimler ve Savcılar Kurulunun 2022 Yılı Kararnamesi ile tayini çıkan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hacı Süleyman Arslan ile hakim ve savcılar için düzenlenen veda yemeğine katıldı.

Serenler Otel’de gerçekleşen veda yemeğinde Vali Ali Arslantaş, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hacı Süleyman Arslan tarafından konuşma yapıldı. Hediye ve plaket takdimi sonrası tayini çıkan hakimler ve savcılar duygularını paylaştılar.

Vali Arslantaş yaptığı konuşmada, “Binlerce yıllık devlet aklımız, yüce yaratıcının “emaneti ehline verin” buyruğunu işitip itaat etmekte pek mahirdir. Nisa Suresi 58. Ayette emredilen “İnsanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmedin” hitabı gereğince ülkenin en parlak dimağlarına bu vazife tevdi edilmiştir. İcra ettiğiniz meslek salt zekanın ötesinde vicdanlı olmak ve şartlar her ne olursa olsun soğukkanlı davranmak gibi erdemlerin meczini gerektirir. Bu sebeple sizler yalnız halk katında değil hak katında da muteber kimselersiniz.

Zira bir hekimin yapacağı hatanın neticesinde yalnız bir ademin zarar görme ihtimali varken bir hâkimin yapacağı hatanın, toplumun temel harcı olan adalet duygusuna vereceği zarar düşünülünce tahrip gücü daha yüksektir.

Bu denli netameli bir vazifeyi icra ederken omuzlarınıza yüklenen sorumluluk çok büyüktür. Osmanlı’da ders kitabı olarak okutulan Sadi Şirazi’nin Gülistan adlı alegorik eserinde, adalet dağıtmakla görevli seçkinlerin kulağına “…adaletli olun. Eğer böyle yapmazsanız size bir adalet gününün olduğunu hatırlatırım.”  öğüdü fısıldanmaktadır.

Yürüdüğünüz zemin kaygan ve meşakkatli olsa da adalet terazisinde olabilecek bir gram şaşmanın vicdani ağırlığı üzerinizde Demokles’in kılıcı meselinde olduğu gibi biteviye sallanıp dursa da sarih zihinleriniz ve sarsılmaz iradenizle bu kutsal vazifeyi layıkıyla yapmaya devam edeceğinizden bir lahza şüphe duymuyorum.  

Türkçe sözlükte adalet tanımlarından biri herkese kendi uygun düşeni, kendi olanı verme olarak tabir olunur. Bu vecihle sizlerin haklıya hak ettiğini vereceğinizden, eşit değil adil davranacağınızdan hem devlet hem de millet nazarında kuşkumuz yoktur.

Bu düşüncelerle sözlerimi hitama erdirirken hepinize yeni görev yerlerinizde başarılar diliyorum. Rabbim sizlere sağlıklı, mutlu ve size yaraşır şekilde adaletle serfiraz bir ömür nasip eylesin. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” dedi.

Hakimler ve Savcılar Kurulunun 2022 Yılı Kararnamesi ile Burdur Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hacı Süleyman Arslan Konya Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na, Hakim Jülide Esen Özgenç Antalya Hakimliğine, Hakim Fikret Özgül Edirne Hakimliğine, Cumhuriyet Savcısı Ahmed Büladi Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılığına, Cumhuriyet Savcısı Uğur Güven Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına, Cumhuriyet Savcısı Ceren Güven Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına, Hakim Ahmet Adıyaman Kilis Hakimliğine, Cumhuriyet Savcısı Emir Haydar Haşhaş Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığına, Hakim Harun Alsancak Şırnak Hakimliğine, Cumhuriyet Savcısı Osman Baturay Teymur Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığına, Hakim Berivan Sıla Akülke Karabük Hakimliğine, Cumhuriyet Savcısı Umut Can Albakar Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığına, Cumhuriyet Savcısı İsmail Küçükdağ Osmaneli Cumhuriyet Savcılığına, Hakim Rabia Acar Bakırköy Hakimliğine, Cumhuriyet Savcısı Onur Yavuz Mersin Cumhuriyet Savcılığına, Hakim Sami Akadaş Anamur Hakimliğine, Hakim Eren Zağlı İstanbul Hakimliğine ve Cumhuriyet Savcısı Orhan Dinçer Maçka Cumhuriyet Savcılığına atanmıştı.

Yemek programına başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Garnizon Komutanı Komd. Alb. Yavuz Çankaya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut, Burdur Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hacı Süleyman Arslan, Isparta 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Cemal Duman, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, hakimler ve savcılar katıldı.