Sağlıklı Beslenmede 5 Kural

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır, Sağlıklı Beslenmede 5 Kural bu konuda sizlere 5 adet önemli ve basit öneri sundu.

Diyet Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır bu haftaki 62 köşe yazısında;

Sağlıklı Beslenmede 5 Kural

Yaşadığımız yüzyılda beslenmenin sağlığımız üzerinde ne kadar etkin bir rol oynadığı yapılan çalışmalar ve araştırmalar ile apaçık şekilde önümüze serilmiştir. Ayrıca beslenmenin uzun soluklu bir eylem olmasından dolayı sonuçları da uzun zamanlar sonra kendini göstermektedir. Yani yanlış beslenmenin etkisi aynı saat veya aynı gün içerisinde görülebilirken yıllar sonra da görülebilmektedir. Bu yüzden sağlıklı beslenmeyi elden ömür boyu bırakmamak tartışmasız gerekliliklerimizdendir. Bu konuda sizlere 5 adet önemli ve basit öneri sunmak istiyorum:

Sağlıklı beslenme doğumdan itibaren başlamaktadır. Bunun için doğumdan sonraki süreçte bebeğe sadece 6 aya kadar tek başına yeterli olan anne sütü verilmeli (başka yiyecek, içecek vermeyin), bebek her istediğinde emzirilmeli, 6. aydan itibaren çeşitli güvenli ve besleyici gıdalar tanıtılmalı ve en az 2 yaş veya üstü olana kadar emzirme devam etmelidir. Bebekler ve küçük çocuklar için yiyeceklere tuz veya şeker eklenmemelidir.

 

Her gün çeşitli (işlenmemiş) taze yiyecekler yemek, çocukların ve yetişkinlerin doğru miktarda gerekli besin maddelerini elde etmelerine yardımcı olur. Buğday, arpa, çavdar, mısır, pirinç vb. tahıllar gibi temel gıdalar, mercimek, fasulye gibi baklagiller, sebzeler, et, balık, yumurta, süt gibi hayvansal ürünler dahil olmak üzere farklı gıdaların bir kombinasyonunu tüketmek sağlıklı ve dengeli beslenmenin kurallarından birisidir.

Sebze ve meyvelerin önemli vitamin, mineral, diyet lifi, bitkisel protein ve antioksidan içeriğinden dolayı çeşitli ve dengeli tüketimi yine sağlıklı beslenmeye dahildir. Şeker, katı yağ veya tuz oranı yüksek yiyecekler yerine çiğ sebze ve taze meyveleri tercih edenler obezite, kalp hastalığı, inme, diyabet ve bazı kanser türlerinde belirgin olarak daha düşük risk altındadırlar.

Çok fazla doymuş yağ ve trans yağ tüketen insanlar daha yüksek kalp hastalığı ve felç riski taşırlar. Bu yüzden katı yağlar yerine bitkisel yağları tercih etmeli (palm yağı hariç), kırmızı et yerine ağırlıklı olarak beyaz et ve yağ oranı düşük balıkları tüketmeli, endüstriyel olarak üretilen, trans yağ içeren, işlenmiş, fırınlanmış ve kızartılmış gıdalardan kaçınmalı ve mümkünse, süt ve süt ürünlerinin yağı azaltılmış versiyonları tercih edilmelidir.

Daha az tuz ve şeker tüketilmelidir. Tuz tüketiminin artmasına paralel olarak yüksek tansiyon riski oluşur ve bunun neticesinde kalp hastalığı ve felç riski de artmaktadır. Şeker tüketiminin artışı ise fazla kilo, obezite, diş çürükleri, inme ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.

Sağlıklı beslenme ömür boyu sürdürmemiz gereken bir davranıştır. Sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

irtibat numarası 0553 704 04 16 ( 0248 233 10 10 ) BURDUR