Ne 18’miş be!

Ne 18’miş be!

Sanki Türkiye’de ilk defa uygulanan bu kanunun biraz da görünmeyen yüzünü biz yazalım istedik. Geçtiğimiz günlerde “Burdur Öğretmenevi Salonunda” yapılan bir toplantıyla tabiri caizse “miş mışlarla” dolu konunun gerçek muhataplarının olmadığı bilenlerin kanunu anlattığı bilmeyenlerin de toplantıya gelenleri varsayımlarla galeyana getirdiği bir toplantı oldu.

İstenen etki oluşmayınca da bazı medya araçlarıyla günaşırı ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar.

Önce bu işi kimler organize etti bir bakalım; ne mühendisler mimarlar odası ne belediye ne valilik ne de çevre ve şehircilik müdürlüğü ya da bu işin gerçek muhatapları.

Organizasyon’a bakacak olursak; AK Parti’li Belediye Meclis üyesi AK Parti’li Bucak Bld ve Kepez Bld çalışan konuya tam da vakıf olmayan mühendisler ile tertip komitesi yer almış. Bu durumda aklımıza şu da gelmiyor değil yani acaba, Organizasyon AK Partinin desteğiylemi yapıldığı kafamızda soru işaretleri getiriyor. Meclis üyelerine ve AK Parti üyelerine haber verilmiş olmalı ki; onlar da hazır bulunmuşlar.

Toplantının içeriğinden çok vatandaşı tahrik eden ve sonuç bildirgesinde de belgesi olmayan asılsız iddiaları ardarda sıralamışlar.

Kafama takılan birşeyi sormak istiyorum ; tüketici derneği bugüne kadar bu yıl elektrik ya da doğal gaz zamları ile ilgili hiç bir açıklama yaptı mı?
Ya da artan fiyatlar karşısında vatandaşın salı pazarından marketten filesinin dolmamasına bir tepki koydu mu?

Bence seçim döneminde AK Parti için çalışanlar seçimi kaybedince daha da çirkinleşti. Burdur Belediyesi 20-25 yıldır yapılmayan bir işin başına yasal zorunluluk olarak da geçti.

Geçtiğimiz yıl Bahçelievler Mahallesinde de uygulanan 18. Madde sessiz sedasız yapıldı. Büyük bir kesimin kabul ettiği ve bunlatın dışında itirazların da değerlendirildiği Bağlar Mahallesi 18 uygulaması tamamen siyasi maksatla suistimal edilmeye çalışıyor.

Çünkü, bu uygulama sadece Bağlar’ı değil tüm halkımızı ilgilendiriyor. Neden mi derseniz, yeni açılacak yollar yapılacak sosyal tesisler hastane ve okullar Burdur’un çehresini değiştirecek böylece halk memnuniyetini belediye lehine kullanacak bundan rahatsız olanlar da buna engel olmaya çalışıyor.

Öncesinde 18 uygulamasına karşı olanlar şimdi ağız değiştirip yöntemine karşı olduğunu söylüyor. Bırakın artık bu kirli işleri de memleketin önü açılsın. Bu işte bir usulsüzlük yolsuzluk varsa savcılığa verirsin savcılık gereğini yapar.

Sözde platformda kim var?

Acaba platform diye adlandırılan birliktelikte hangi dernekler var ve bunların başkanı kim kaç tane üyesi var?

Bugüne kadar bu sorulara cevap göremedik o yüzden bize göre devletin resmi kurumlarının ciddiye almadığı dışarıdan transferle yapılan bu toplantının amacı da niyeti de bellidir.

Burdur’un yeterince çözüm bekleyen sorunu varken tüketici perişanken siyasete malzeme bir konu ile gündemi değiştirmek kasaba siyasetinden başka birşey değildir.

İnandırıcılığı sokakta olmayan bu toplantıyı daha fazla kabartmak yerine belge varsa onunla konuşmak gerekir.

Chp siyaseti güçlendikçe AK Partili yöneticiler rahatsız oluyor ve olmayacak birliktelikleri meydana getiriyorlar.

Unutulmaması gereken birşey de sözde platform başkanının, Burdur’un samimi ve tecrübeli milletvekili Bayram Bey için “Dişçi Baryam” kinayesiyle fetöye göndermesidir. Sayın vekil Özçelik’in normalde hiç sevmediğini bildiğimiz sözde platform başkanına ses çıkarmaması ve pazar günü yapılan sözde çalıştaya teşkilatının gitmiş olması da gözlerimizden kaçmadı.

Ne demişler; düşmanımın düşmanı dostum olur. Denize düşen yılana sarılırmış.

Eğer AK Parti sözde platformdan medet umuyorsa vay haline demekten başka birşey gelmiyor ama bunu Burdur halkı anlarsa bunun da hesabını AK Parti teşkilatından kesinlikle sorar.