MV. DR. MEHMET GÖKER’İN TURİZM VE SANAT HATFASI MESAJI

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Ülke genelinde  kutlanan Turizm Haftası, İlimiz Burdur’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi genel Başkan Başdanışmanı ve Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker bu vesile bir mesaj yayınladı. Milletvekili Dr. Mehmet Göker mesajın’da şu sözlere yer verdi.

 

“Turizm verileri, dünya turizm gelirinden geçmiş yıllara göre daha düşük pay aldığımızı ortaya koymaktadır. Dünya turizm harcamalarında yıllık yüzde 7 civarında büyüme ve gelir artışı yaşanırken bizim turizm gelirlerimizin dış ticaret açığını kapama oranı giderek düşmektedir. Turizmdeki bu acı tablonun sorumlusu OHAL koşulları, istikrarsız ekonomi, güvenlik sorunları ve Türkiye’nin dünyada değişen imajıdır.

Burdur’a bakarsak ilimizde Burdur, Salda, Karataş, Yarışlı, Gölhisar gölleri ile Karacaören ve Yapraklı Baraj gölleri bulunmakta ve bu göllerde çeşitli kuş ve balık türleri barınmaktadır. Son yıllarda Salda gölü popüler hale gelmiştir ancak Burdur hala turizm gelirlerinden yeterince pay alamamaktadır. Sagalassos Antik Kenti ve İnsuyu mağarası yalnızca ülkemize değil tüm dünyaya tanıtılmalı ve Burdur’umuz turizmden hatırı sayılır bir gelir elde etmelidir.

Sanat ve sanatçı özü gereği evrenseldir çünkü sanatın dili, dini, ırkı ve siyaseti yoktur. Ama mevcut iktidar sanatçıları bile yandaş ve yandaş olmayanlar diye ikiye ayırmıştır. Yandaş sanatçılar AKP iktidarında devlet gücünden beslenip ihya olurken, yandaş diye sınıflandırılmayan sanatçılar en ufak söylemleri karşılığında kendilerini mahkeme kapılarında bulmuşlardır. Türkiye’yi yeniden evrensel değerlerde sanat ile buluşturmamız en önemli ihtiyaçtır.

Burdur’umuzun yetiştirdiği değerli sanatçılar Fakir Baykurt, İbrahim Zeki Burdurlu, Taner Barlas ve Sümer Ezgü gibi isimler ülkemizde sanata değer katan önemli isimlerdendir.

Bu duygularla ülkemizin ve Burdur’umuzun Turizm ve Sanat Haftalarını kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.