MV. BURCU KÖKSAL “Basın özgürlüğünden bahsetmek imkansız”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsetmenin neredeyse imkansız hâle geldiğini söyledi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada basının gerçekten özgür olması gerektiğini ifade etti.

MESAİ MEFHUMU GÖZETMEDEN ÇALIŞIYORLAR

Gazetecilerin mesai mefhumu gözetmeden çalıştıklarını dile getiren Köksal, “Ülkedeki zor şartlara rağmen kamuoyunu bilgilendirmek için gecelerini gündüzlerine katan gazetecilerimizin bayramlarını kutluyorum. Gazeteciler, siyaset kurumunun görmediğini gören, duymadığını duyan, söylemediğini söyleyendir. Bu nedenle toplumsal sorumluluğu yüksek meslekler arasında gazetecilik, en başta gelir. Gazeteciler, gerçeğin peşinden ilerlerken zorluklarla karşılaşsalar da yılmayanlardır” dedi.

İKTİDARA TERS OLAN GAZETECİLER İŞSİZLİK VE HAPSE ATILMA TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün basın özgürlüğüne önem verdiğini kaydeden Milletvekili Köksal, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz’ diyerek bu yöndeki görüşünü açıklamıştır. Bugün Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsetmek ise imkansız hâle gelmiştir. İktidarın söyleminin tersine bir söylem geliştiren her gazeteci, işinden olma ve hapse atılma tehdidi ile karşı karşıyadır. İktidarın elindeki en büyük koz, işsizlik ve cezaevidir. Ülkemizde gerçekleri göstermek yerine iktidarda kahve dövücülerin hınk deyicisi olmayı tercih eden, tercih etmek zorunda kalan basın çalışanları, tarihe bir iz bırakamayacaklar. Uğur Mumcular, Abdi İpekçiler, Altan Öymenler gibi araştıran, soruşturan ve yazan gazeteciler, tarihte iz bırakacaklar” ifadelerini kullandı.

BERBEROĞLU MUHALİF BİR GAZETECİ OLDUĞU İÇİN TUTUKLU

Basın özgürlüğü noktasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin duruşunun net olduğunu hatırlatan Köksal açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Halen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili, değerli ağabeyimiz Enis Berberoğlu muhalif bir gazeteci olduğu için tutuklu bulunuyor. Tutuklu gazeteciler konusunda Türkiye başı çekmektedir.”