MURAT DİLEK YAZDI…

Belediye Meclisi 6 Mayıs’ta olağanüstü toplandı.

12 gündem maddesinin karara bağlandığı Nisan ayında yapılması gereken komisyon seçimlerinin de yapıldığı faaliyet raporu ve denetim komisyonu raporunun sunulduğu şirketin sermaye artışından belediye kiracılarından alınmayacak ve ertelenen kiralara kadar geniş bir gündem vardı.

Belediye encümeni seçiminde İyi Partili Mesut Özcan’ın da CHP’liler tarafından firesiz şekilde seçilmiş olması millet ittifakının devam ettiğini gösterdi.

Oy çoğunluğu elinde olmasına rağmen İyi Partili bir meclis üyesine encümen üyeliği gibi önemli bir görevi veren CHP’li Başkan ve meclis üyeleri belki de yakında yapılacak bir genel seçimde ittifak ruhunun korunması gerektiğinin mesajını topluma verdiler.

Başkan Ercengiz’in sakın, salgınla mücadele öncelikli ve birleştirici yönetim anlayışı dikkatlerden kaçmadı.

Geçtiğimiz günlerin polemik konusu olan hastane yer teslimi ve yatırımlar konusuna Başkan Ercengiz’in hiç değinmemiş olması tabiri caizse horoz dövüşünün olmaması dünkü toplantıdan kavga bekleyen bazılarının da hevesini kursağında bıraktı.

Denetim raporunu AKP’li Hamit Gören’in okunması da ayrıca dikkat çekti. Denetim komisyonu ağırlıklı CHPli üyelerden oluşmasına rağmen bu görevi AK Parti’li bir üyeye vermiş olmaları da önemli bir yaklaşım tarzı olarak değerlendirildi.

Komisyona ve raporun titizlikle hazırlanmış olmasına teşekkür eden Başkan Ercengiz; eksikliklerin çok fazla olmadığını olanların da giderileceğini ve bundan sonra daha dikkatli davranılması konusunda uyarılarda bulunacağını ifade etti.

Faaliyet raporunun ardından sorular soran Cihat Çavuşoğlu`na da tek tek yanıt veren Başkan bu cevaplarında da oldukça samimi ve kendinden emindi.

Bütçe kesin hesabındaki eleştirilere de tek tek yanıt veren Ercengiz burada da kaynaklar konusunda 2018 yılından beri ülkedeki ekonomik olumsuzlukların belediye gelirlerini nasıl olumsuz etkilediğini anlattı.
AKP Grubunun Belediyenin bazı hizmet alımları konusunda getirdiği eleştirilerine de içtenlikle cevap veren Başkan Ercengiz eğer bir haksızlık varsa derhal gidereceğini de ifade etti.

Benim de parti üyesi hatta bu dönemde il yönetiminde olmama rağmen bugüne kadar gazeteci olarak hiçbir zaman ayrıcalıklı muamele görmediğimi ifade etmek isterim.

Tam da burada aklımıza gelen, birkaç gün önce Bakayrıntı haber sitesinde çıkan il özel idaresindeki bilgisayar ve diğer malzeme alımlarındaki uygun olmayan işlerle ilgili AK Parti,nin tavrının ne olacağı oldu. Belediye meclis toplantısının ardından gözler il özel idaresindeki şüpheli işlerde.

Anladığımız kadarıyla bilgisayar ve diğer malzemelerin satışının yapıldığı bir dükkanı bile olmayan bir şahıstan yüksek fiyatta malzeme alınmış olması işi özel idaresinden pis kokular gelmesine neden oldu.
Takip edeceğiz eğer tüyü bitmemiş yetimin hakkı yeniyorsa durum haberdeki gibiyse sorumlular hesap verecek mi ya da hesap sorulabilecek mi?

Şirketin sermaye artırma talebine de eleştiriler getiren Çavuşoğlu şirketin zararından yönetimi sorumlu tuttu. Bunlara cevap veren Başkanın şirketin 2014 öncesinden ciddi bir borç stoğuyla devir alındığını artan maliyetleri ve şirket tarafından iğneden ipliğe yenilenen şirket tesislerinde önemli yatırımlar yapıldığını ifade etmesine itiraz gelmedi.

Özellikle 2018 sonrasında birçok şirketin işyerinin ve işletmenin ekonomik zorluk içerisinde olduğunu ifade eden Başkan Yrd Ali Say’a da cevap veren olmadı.

Şirketin artan maliyetleri halka yansıtmamak için gayret ettiklerini de ifade eden Başkan gerekirse zarar eden işletmeleri özelleştireceğinin sinyalini verdi.

Özetle dün son derece seviyeli bir meclis toplantısı izledik. Meclis toplantılarının konusu da gündemi de öncesinden belirli olup dışarıdan müdahale edilmediği sürece toplantılar bu seviyede gidecek gibi gözüküyor.

Özlediğimiz medeni tablo bu.
Dünkü toplantı için başta Belediye Başkanımız olmak üzere tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyor il özel idaresindeki konunun da takipçisi olacağımızı söylemek istiyorum