Murat Dilek “AK Parti’nin işi 2014 yerel seçimlerinden daha da zor gözüküyor”

Adaylar belirlendikçe tablo netleşiyor, CHP zaten beklenen adayı ile devam dedikten sonra AKP adayı merak konusu olmuştu.

Deniz Kurt ismi aslında Mehmet Şimşek ihtimalinden sonra görülüyordu, AK Parti, 2014’te seçim kazanan Ali Orkun Ercengiz profiline benzer bir profil çıkararak sosyal demokratlardan oy almayı da hedefleyen AK Parti, başlangıçta heyecan yaratıyor olsa da CHP’nin küskünleri de dahil olmak üzere onlardan oy alacakmış gibi gözükmüyor, ayrıca AK Parti’nin tabanında da rahatsızlık yarattığı ve bazı önemli isimlerin de siyasi çalışmalarda aktif olmayacakları duyumlarımız arasında.

Osman Kurt daha altı ay öncesinde genel seçimlerde her ne kadar CHP seçmeninden oy almış olsa da iddia edildiği gibi bu seçmeni peşinden AK Partiye’ye kuzeni için götürebilmeli mümkün gözükmüyor, ve hatta İyi Parti seçmeninin AK Parti’ye oy vermesi pek ihtimaller dahilinde gibi de gözükmüyor.

MHP’nin Isparta’daki gelişmeler ardından aday çıkarma ihtimalini de değerlendirecek olursak AK Parti umduğunu pek bulamayacak gibi.
Saadet Partisi’nin aday çıkarması durumunda da AK Parti’ye gönül veren muhafazakar seçmenin bir kısmı da buraya kayabilir, HDP aday çıkaracak olursa zaten belli bir seçmen kitlesini tutacaktır, çıkartmaması halinde büyük bir bölümünün CHP eğilimli olduğu da söylenenler arasında.

Şimdiye kadar Ali Orkun Ercengiz faktörünü hiç konuşmadık, başkan geçen beş yıla yakın zaman içersin de beşeri ilişkilerini kaybetmeden sürdürmenin yanında insana dokunan birçok sosyal projeyi hayata geçirdi, ve görevde tecrübe kazanarak daha özgüveni yüksek belediyeciliğe hakim siyaset üstü bir duruşla fanatik kitleler dışında vatandaşın kalbine girmiş durumda.

Yapılan yatırımlar ödenen borçlar ve kentte gözle görünen değişim ve daha da önemlisi dürüstlüğü konusunda vatandaşın hemfikir olması en büyük artıları. Kendini başkana muhalif olarak isimlendirenlerin de seçim sathında partili olarak duruş sergileyecek olmaları Ali Başkanı oldukça avantajlı duruma geçirmiş gözüküyor.Sokakta kendinden emin tavırları vatandaşa samimiyetini göstermesi ve Burdur’un yerlisi olması da artıları arasında.

Seçim döneminde Osman Kurt ile Bayram Özçelik’in sertleşen üslupları da bu süreçte yan yana gelip gelmeyecekleri konusu merak ediliyor. Murat Akbıyık’ın da daha altı ay önce Deniz Kurt’a söylediği zehir zemberek sözler akla Akbıyık’ın istifasının bir zorunluluktan mı olduğunu getiriyor.  AK Parti önümüzdeki günlerde doldurduğu yelkeni çabuk söndürecek gibi, bir de ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar seçmende AK Parti bıkkınlığı da yaratmış gibi.

Hele kış aylarında hane giderlerinin de artacağını hesap edecek olursak artan enflasyon ve fiyatlar dar gelirliyi de iyice zorlayacak. AK Parti’nin işi 2014 yerel seçimlerinden daha da zor gözüküyor, bekleyelim görelim bakalım zaman ne gösterir.