“MECLİS TOPLANTISINDAN İZLEMLERİM”

Dün Belediye Meclisini izlerken Ali Başkanın kurum olaylar ve meclis hakimiyetini bir kez daha gözlerimle gördüm.

Sorulan her soruya verdiği cevapla özellikle üniversite öğrencisinin eyleminin manipüle edilerek Ali Başkan aleyhine bir kampanyaya neden olanlara hatta öğrencinin meclise davet edilerek Ali Başkanın sinir sistemini bozmak üzere oynanan oyuna kıvrak zekası ile çözüm bulup hatta, mecliste çavuşoğluna üniversite öğrencileri ile irtibat halinde olup olmaldığını esprili bir dille mecliste sorması muhteşemdi.

Özellikle dikkat çektiği konu; üniversite öğrencilerinin bazı kişilerin şahsi ve siyasi hesaplara kurban edilmemesini istediği, populizm adına hata yapılmamasını ve hizmet üreten halk otobüsçüleri kooperatifini de mantık ölçüleri içerisinde uygun fiyatta yolcu taşımalarını istedi.
 
Bu oyunun bozulmuş olması en çok da durumdan vazife çıkarıp Ali Başkan düşmanlığından beslenen kişi veya kişilerin moralini bozdu. Sözde bazı dernek ve örgütlerin başı ya da üyesi olanlar ülkede iğneden ipliğe her şeye zam gelirken buna ses çıkaramazken yalnızca sorun taşıma zammı ve onu da Ali Başkan yapmış gibi göstermeye çalışıp öğrenci ile Başkanın arasını açabileceklerini sanarken bir kez daha ifşa olup toplumda yeterince kaybettiği inandırıcılığı fazlasıyla yitirmiş oldu.
 
Sadece onlar değil 31 mart mağlupları da geriden izleyip göbeğini kaşırken bu hamlenin boşa çıkmasından oldukça rahatsız olmuşlardır. Başkan devlet hastanesini de sorup yapılmama nedenini merak ettiklerini dile getirdi. Bazı nedenlerle iptal edilen ihalenin yıl sonuna kadar yapılmasının beklediklerini söyleyen Ak parti meclis üyelerine de daha kapsamlı somut bir açıklama taleplerini dile getiren Başkan artık CHP’yi suçlamak yerine bir an evvel hastanenin yapılması gerektiğini ifade etti.
 
Çavuşoğlu grup sözcüsü olurken gereksiz bir çıkışıyla yine başkanın kendisine sert tepkisine engel olamadı. Başkanın ruh halini sorgulayan Çavuşoğluna psikiyatrist olup olmadığını soran başkan salondakileri kahkahaya boğdu. Meclis toplantısı sonunda salondaki ve dışarıda bekleyen üniversite öğrencilerini makamda kabul ederek uzunca sohbet ettiğini öğrendiğimiz Başkan, öğrenci toplulukları ile yemek yiyerek onları dinleyip sorunlar ve çözüm önerilerini konuşacaklarını da ifade etmiş.
 
Önümüzdeki günlerde yapılacak olan bu yemekle başkan gençlere en yakın siyasetçi olduğunu gösterecektir. Önümüzdeki hafta başlayacak vizelerde yine başkanın gençlere kapılarını açtığı konferans salonu adeta etüt merkezi olacak. İnsan ilişkilerinde samimi duruşunu hiç değiştirmeyen başkan durum ne olursa olsun gözden düşmemeye çaba sarf ediyor.Dün izlediğim kadarıyla artık siyaseti de iyi öğrenmeye başlayan başkan kendi aleyhine olan bir durumu bile mutabakata getirip algıyı doğru yönetip uğradığı haksızlığa isyan etmeden sakin bir şekilde doğru ve anlaşılır bir biçimde ifade edip sonlandırdı. Toplumsal duyarlılığını da dile getirerek üniversite öğrencilerini günlük siyasete malzeme etmeden ve onları tahrik edip istenmeyen olaylara sevk etmemek için azami çabayı göstermek zorunda olduklarını söyledi. Politika ne derseniz topluma hizmet etmek olmalıdır ama Türkiyede çok önemli bir kurum olduğu için iş yapmaktan daha fazla yönetmek gibi görünüyor bu yüzden de siyasetçiler hakim olamadıkları yeri de çalıştırmak istemiyorlar Bu kısır çekişmeler yerine Burdurumuzda birlik beraberlik daha çok sağlansa çok güzel şeyler yapılabilir.
 
Cemalettin Bektaş’ın kaleme aldığı yazıda söz ettiği yatırımların daha çok fayda sağlamasını biz de çok isterdik. Üniversite dağ gibi büyüyor milyonlarca lira yatırım alıyor ancak Burdur’a yeterince faydası olmuyor. Keşke demektense hiç olmazsa bundan sonra yapılacak yatırımları toplumun her kesiminden temsilcilere soralım. Bizim yerimize karar verenler illaki doğruyu yapacak diye bişey yok hem sorarak üzerlerinden sorumluluğu da atmış olmazlar mı?
 
Kendine bazı ünvanları almış!! olanlar ve bunlardan faydalanarak ilin her şeyini yönetmeye çalışsalar da etraflarında onları destekleyen kimse kalmadı. Bu nedenle de her fırsatta polemik yaratıp şehri karıştırmak isteyenlere lütfen fırsat vermeyelim.
 
Not:Daha öncesinde hemen hemen tüm meclis toplantılarına katılan AK Parti’liler varken dün CHP kadın kollarının meclise gelmesinden rahatsız olanların kime hizmet ettiğini de siz okuyucularımızın takdirine bırakıyorum