MAKÜ’de Uluslararası İlişkilerde Samimiyet Konuşuldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Kariyer Okulunun düzenlediği ve Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Aksoy’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Uluslararası İlişkilerde Samimiyet Var Mıdır?’ konulu söyleşi Avşar Han’da gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan söyleşiye Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Mezunlarla İlişkiler ve Kariyer Planlama Koordinatörü Öğr. Gör. Veysel Dal, MAKÜ öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Sözlerine kendi hayatı ve öğrencilik günlerini anlatarak başlayan Büyükelçi Aksoy, öğrencilere uluslararası ilişkilerde ve dış politikada başarılı olmanın sırlarını aktardı.  Arşivin önemine vurgu yapan Aksoy, konuşmasında “Arşiv, her şeydir. Her devletin bir arşivi vardır. Sizler uluslararası ilişkilerde de diplomasinin hangi alanı olursa olsun samimiyet ve doğruluğun önemini unutmayın. Yalan söyleyemezsiniz arşivler sizi hemen yalanlar. Ülkeler barışı ve huzuru korumak için arşiv çalışması yapar ve buna göre hareket ederler. Uluslararası ilişkilerde samimiyet çok önemlidir. Samimiyet nedir? Söylediğini kastetmektir. Yani Türkiye şunu yapmazsanız bu olur diyorsa söylemek istediğini kastetmiştir ve bu samimiyettir. Samimiyette doğruluk esastır. Diplomatlar her şeyi söylemek zorunda değiller ama söyledikleri zaman da samimi olmak zorundadırlar.” ifadelerini kullandı.

“Barış, İki Savaş Arasında Geçen Süredir”

Diplomasinin uluslararası ilişkilerin aracı olduğunu söyleyen Aksoy sözlerine, “Diplomasi uluslararası ilişkilerin aracıdır ve diplomaside barışçıl ve barışçıl olmayan yöntemler vardır. Kimine göre barışın iki savaş arasındaki geçen süre olduğu söylenir. Dış politikada milli çıkarlara göre hareket edilir. Ülkenin jeopolitik durumu, iklimi, büyüklüğü, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, nüfusu, ekonomisi ve yönetim sistemine göre milli çıkarlar diplomasiye yansır. Bizde bu Cumhurbaşkanı tarafından atanan bakanlar vasıtasıyla yapılır. Ülkemizin politika anlayışı ‘barış ve insan odaklı girişimci dış politika’dır.  8 milyar doların üzerinde yardım yapan bir ülke olarak dünya sıralamasında en üstlerde yer alıyoruz. Türkiye olarak dünyada yer alan lider pozisyonlarında oyuna katılmak zorundayız. Bizler çıkarlarımızın memuruyuz. Devletimizde bu çıkarlara uygun politikalar gerçekleştiriyor. İnsan odaklı girişimci dış politikamızla dünyaya örnek oluyor ve yanlışları söylüyoruz.” şeklinde devam etti.