MAKRO İMAR PLANI VE YOL EKONOMİSİ

Burdur Belediye İYİ Parti Meclis üyesi Yavuz Mehmet KAYA yazılı bir basın açıklamasında, Burdur ekonomisinin kalkınması için, yeni ve geniş iş alanlarına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kaya “İlimiz küçük olsun benim olsun mantığından kurtulmalı, dışa açılmalıdır.”dedi.

Burdur Belediye İYİ Parti Meclis üyesi Yavuz Mehmet KAYA basın açıklaması şu şekilde;

Değerli Basın Mensupları

Burdur ekonomisinin kalkınması için, yeni ve geniş iş alanlarına ihtiyaç vardır. İlimiz küçük olsun benim olsun mantığından kurtulmalı, dışa açılmalıdır. Sıcak Paranın cirit attığı Yol Ekonomisi ve Turizm ile Burdur Ekonomisi şaha kalkar. Burdur’da 400 m2 nin üzerinde kapalı alanlı bir işyeri arayın, bulamazsınız. Nisan 2016’da yol ekonomisinden hak ettiğimiz payı almak için verdiğim önerge Belediye Meclis Başkanınca oylatılmadı. Yazılı cevap verilecekti! Bu güne kadar hiçbir faaliyet ve gelişme ne yazık ki olmadı. İmar Müdürlüğü farklı çalışıyor.

‘İMARLI TİCARİ ALANLAR YARATMALIYIZ’

Acil İmarlı Ticari Arsalar yaratmalıyız. Bunun yolu İstanbul-Antalya Karayolu ve Belediye Başkanlığından geçer. Şehirlerarası karayoluna paralel ve yol güzergahına 5 km. derinlik içerecek şekilde ticari alanlara ihtiyaç vardır. Plazalar, Alış-Veriş Merkezleri, Fuar Alanları vb. faaliyetler için altyapıyı, ortamı Belediye hazırlar, yatırımcı yatırımını yapar. Konteynerler içerisinde ceviz ezmesinin satılmasını doğru mudur? Burdur Halkı bu konuda Belediyeden atılmış bir adımı maalesef göremedi. İstanbul-Antalya yol güzergahı üzerinde (MAKÜ-GÖLBAŞI ) imar planında değişiklik yapmalıyız ki yaklaşık günde 10-15 bin civarında araç, 30 bin insan hareketi olan Yol Ekonomisinden Burdur büyük kazançlar elde etmelidir. Etmeliyiz de! Yoksa bu güne kadar olduğu gibi aval aval bakar, Afyon ne yapmış, Bilecik, Antep ne yapmış, İnegöl ne yapmış diye çok konuşuruz, ahh ahhh çekeriz. Seçim bitti, iktidardan destek almalı, barışık olmalısınız. Böyle gitmez gitmeyecek de…

HALKI BİLGİLENDİRİN

İmarda neler oluyor konulu basın açıklamama cevaben Meclis toplantısında, halk arasında böyle bir şikayet söz konusu ise kaynağının ne olduğunu, somut gerekçelerini ilgili birime kuruma iletmemi istiyorsunuz. Kabul etmediğini belirttiği iddialardan bir tanesi Mülkiye Baş Müfettişi tarafından Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in ifadesinin de alındığı, B… Okulu sınırları ile ilgili, yatırımcı kuruluşa haksız menfaat sağlayarak görevini kötüye kullanma ve kıyı kenar çizgisine yapılan tecavüz iddiasıdır. İlgililer hakkında gerekli soruşturma izni veriliyor. Kamuoyuna ve Belediye Meclis Üyelerine bu konuda ayrıntılı bilgi neden vermiyorsunuz? Dedi kodu olarak adlandırdığınız konu müfettişin talebidir. Diğer bir konu 18 uygulaması ile ilgili olarak Cihat Çavuşoğlu isimli yurttaşın arsası için uygulanan 18 uygulamasıdır. İnsanlar mağdur olduklarını söylüyor. Bir diğeri, dere üzerine kondurulan lüks apartman ve yola ağzı açık bırakılan deredir. Dere üstüne apartman yapılması doğru mudur? Gösterebilirim. Bir caddede veya sokakta bakıyorsunuz A adasına ticari alan değişikliği yapılırken hemen yan komşusu B adasında ticari alan izni verilmiyor. Bu rant değil ise nedir? İnsanlar dert ve şikayetlerini iletiyorlar. Bağlar Mahallesi de. Ben de Halk ile paylaşıyorum.

MAKRO İMAR

Başkan içinde bulunduğumuz şehirde kişisel imar değişiklik taleplerini Belediye Meclis Gündemine almanın yanı sıra, Yol Ekonomisinden para kazanmak için kentin tamamına faydası olacak, ticareti geliştirecek, Burdur’u kalkındıracak hamleleri sağlayan makro imar talebi gündeme getirin, Burdur kabuğunu kırsın. İktidar ve muhalefet vekilleri ile el ele verin ve kabul oyu verelim. Kısır siyasetin Burdur’a faydası olmaz.
Ben şeffaf, hesap verilebilen, medeni ölçüler içerisinde diyalogların kurulduğu yönetim şeklini çok güzel bulurum. Kapalı kapılar ardında görüşmelerin yanlış olduğunu düşünürüm. Şayet Devlet güvenliği söz konusu değil ise. 12.09.2018