Lisinia’da tedavi edilen Kızıl Akbaba ve Çakal Doğal Yaşamlarına bırakıldı

Lisinia’da tedavisi yapılan Kızıl Akbaba ve Çakal’ın doğal yaşamlarına salındığı inceleme ziyaretinde, ayrıca Vali Yılmaz Lisinia Kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’nın bölgede dikimini gerçekleştirdiği aramotik bitki türlerini yerinde görerek incelemelerde bulundu. Yetiştirdiği aromotik bitki türleri hakkında kendisinden bilgi aldı.
Vali Yılmaz’a Lisinia ziyaretinde, Kurum Müdürleri’de eşlik etti.
Vali Yılmaz, Çakal ve Kızıl Akbaba’nın doğal yaşamlarına salınmasının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada;
Bugün yine Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde daha öncede yaptığımız gibi tedavi edilen kuşlarımızı hayvanlarımızı doğaya saldık. Bugün bir çakal ve bir kızıl akbabayı tedavileri sonrası doğal yaşamlarına bıraktık. Kızıl Akbaba kanat açıklığı bakımından Avrupa’da yaşayan ırkların ikinci büyük kanat açıklığına sahip hayvanı. Bu iki hayvan bundan sonra doğada kendi özgür ortamlarında, yaşamlarını özgürce devam ettirecekler.
Buraya çakal yavru olarak getirilmişti. Büyüyüp kendi başına yaşayacak duruma geldikten sonra Öztürk Beyin’de yaptığı değerlendirme sonucunda doğaya salındı. Kızıl Akbaba da saldırıya uğramış yaralı imiş buraya getirildiğinde oda tedavisi yapılarak doğal yaşamına bırakıldı. Sizlerde gördüğünüz gibi Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge ile birlikte yapılan çalışmalar neticesinde buraya getirilerek tedavisi devam eden hayvanlar var burada. Bunlar da sağlıklarını kavuştuklarında kendi başlarına yaşayabilecek konuma geldiklerinde doğal yaşamlarına bırakılacaklar. Dedi.
Lisinina Kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’da,  özellikle Kızıl Akbaba buraya getirildiğinde beslenemez durumdaydı hızlı bir şekilde tedavisin yaptık hayata tutunmasını sağladık. Bir yıldır süren tedavi sürecinin ardından Büyük kafeste yaptığımız deneme uçuşları neticesinde kanatları yetirince güçlü konuma gelince de doğal yaşamına bırakma kararını vererek bugün Sayın Valimizle birlikte doğal yaşamına bıraktık. Çakalda dokuz ay önce yavru olarak bu alanımıza getirilmişi hızlı bir şekilde büyüdü yabaniliğini kaybetmedi. Saldırganlığı artınca da doğal yaşamında kendi başına yaşayabileceğini kararını vererek onu da doğal yaşamına bıraktık. dedi.
IMG_0302IMG_0193(1)IMG_0220
IMG_0329 IMG_0261 IMG_0328 IMG_0318
IMG_0300