Limon zayıflatır mı?

 

Limonun bir çok faydası olduğu biliniyor içeriğinde bulunan “C vitamini” sayesinde insan vücudunda eksik olan birçok ihtiyacı karşılıyor. Sindirim sisteminden, cilt sağlığına kadar pek çok şeye faydası olan limonu halkımızın sıkça tükettiği bilinen bir gerçektir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır bu haftaki 58 köşe yazısında bu konuya değindi.

Diyet Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır bu haftaki 58 köşe yazısında;

Limon zayıflatır mı?

Konu zayıflama olunca başvurmadığımız yol, medet ummadığımız bir şey kalmadı sanırım. İlaçlar, karışımlar, çaylar, yöntemler, aç kalmalar, besin tavsiyeleri, falanlar, filanlar… Bu konuların da çoğuna değindik. İlaçlara dikkat dedik, aç kalmayın dedik, mucize besin ve mucize diyet yoktur dedik, çaylar zayıflatmaz dedik, hani okuyanlar bilir, dedik de dedik yani. Geldik bir başka yola, limona değinmeye. Limon zayıflatır mı?

Vücudumuzdaki fazla kilolar çoğunlukla depo ettiğimiz yağlardan oluşmuştur. Enerji veren besinler az alındığında vücut bu enerji açığını kapatmak için depo ettiği yağı yakar. Limon da bu yağı eritmez. Bunu birebir canlı gözlemlemek için bir parça yağa bir parça limon sıkıp izleyelim. Limon suyunun yağa karışmadığını göreceksiniz. Dolayısı ile limon yiyerek veya limon suyu içerek fazla kilomuzu atamayız.
Açlık hissettiğimizde kalorisi yüksek bir bisküvi, kurabiye yerine limon yersek açlık duygusunu bir miktar bastırmış oluruz ancak yeterli enerjiyi de almış olmayız. Enerji değeri çok düşük domates, salatalık, marul gibi sebzeler için de aynı durum geçerlidir. Mideyi enerji değeri düşük besinlerle doldurmak aksine göre çok daha iyidir. Onun için diyoruz ki salatanız eksik olmasın kilonuz eksik olsun.
Sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

irtibat numarası 0553 704 04 16 ( 0248 233 10 10 ) BURDUR