Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Partisinin grup toplantısında konuştu.

Konuşmasının önemli bir bölümünü öğretmenlere ayıran Kılıçdaroğlu iktidara geldiklerinde öğretmenler meslek kanunu çıkaracaklarını ifade ederek, “Öğretmenler için bağımsız bir kanun olacak. Öğretmeni toplumda en saygın konuma getireceğiz. Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Bilim Kurulu üyelerine de tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, yüz binlerce öğretmen 3600 ek gösterge yüzünden emeklilik beklediğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, 24 Kasım’da öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesi gerektiğini belirti.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Hangi kimlikten olursa olsun her insanın görüşü önemlidir. Hangi kimlikten olursa olsun her kimliğe saygı göstermek CHP’nin temelidir. Bizim sevdamız Türkiye’dir, Türkiye’de yaşayanlardır. Bizim sevdamız vatandır, bayraktır. Tarihin bize yüklediği bir sorumluluk var.
 
Adaleti sağlayacak olan kişiler hakimlerdir. Sadece hukuku değil vicdanın da sesini dinlemelidir hakimler. Sadece kanun çıkarmakla hukuk işlemez. Bostancı-Dudullu metro inşaatında 2 işçi hayatını kaybetmişti. Aileleri bizi yalnız bırakmayın, davamızı izleyin dedi.
 
Dün tarihi bir karar çıktı. 5’li çete diye tanımladığımız grubun yaptığı metro inşaatını yapanlar ve alt yüklenici firmaların yetkilileri ertelenmeksizin 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldılar.
 
Adalet bir şekilde yerini buluyor. Davamızı izleyin, karşı taraf çok güçlü, ölen kişileri suçlu ilan edebilirler dediler. O hakimler vicdanının sesini dinledi. O hakimleri tebrik etmek bizim görevimizdir.
 
Bir Vali bulunduğu yerde devleti temsil eder. Vali, sıcak siyasete girmez. Bulunduğu yerde herkese eşit mesafede bulunur. Adaletin ölçüsü valide belirlenir. Vali, devlet adamı gibi davranmak zorundadır. Valilik sıradan bir görev değildir.
 
Diyarbakır Valisi bir açıklama yapıyor. Mesele işsizlik değil, işi beğenmemek. Bunun üzerine il başkanına telefon ettim, gerçekten böyle bir tablo var mı diye sordum. Hayır efendim alakası yok dedi. Geçici iş ilanı çıktığı zaman kilometrelerce kuyruk oluyor dedi.
 
Dünya kadar işsiz var. Sadece Diyarbakır’da mı, hayır. On binler yatağa aç giriyor. Hak arayanların önüne baraj koyuyorsunuz. Gebze’de işçiler işsiz kalmışlar, bir kısmı ücretsiz izne çıkarıldı. Hak arayacaklar engelleniyorlar. Şiddet uygulasalar haklısınız diyeceğiz. Bu insanlar hak istiyorlar, ekmek istiyorlar ama bunlar şiddet uyguluyorlar. İnsanlara saygı duymak zorundayız. Bizim bir gemimiz uluslararası sularda durdurularak usulsüz bir şekilde arandı.

“Tam 39 yıldır evladının mezarını arayan Zeycan Yedigöl’ü unutamıyorum. 39 yılın sonunda hayata gözlerini kapadı. Bir anne evladına hasret, toprağa verildi. Allah rahmet eylesin. Adaletin olduğu yerde bu olur mu?”

 

“Eğer biz CHP’liler olarak, haksızlığın ve adaletin karşısında susarsak, millete karşı görevimizi yapmamış oluruz. Biz CHP’liyiz. Bizim Türkiye’ye, dünyaya, insanlığa bakışımız ayrıdır. Biz insanlar arasında ayrım yapmayız. Bizim sevdamız Türkiye’dir.”

 

“Kanun çıkarmakla adalet gerçekleşmez, adalet önce kişinin vicdanında olmalıdır.”

 

5’li çetenin yaptığı metro inşaatında 2 işçi hayatını kaybetmişti. Firma yetkilileri ve alt işverenler dün hapis cezasına çarptırıldı.

 

“Vali, bulunduğu ilde devleti temsil eder. Vali, sıcak siyasetin içine girmez. Devlet olmanın, adalet getirmenin ölçüsü, valinin kimliğiyle belirlenir.”

 

“Peki, Diyarbakır Valimiz ne diyor: “Mesele işsizlik değil, iş beğenmemezliktir. İş var”. Pes!”

 

“81 ilin tamamında yüzbinler işsiz, onbinler yatağa aç giriyor. Hak arayanın önüne set çekiyorlar. Gebze’de işçiler hakkını arıyor, engelliyorlar.Ankara’ya gidip, derdimizi anlatalım diyorlar. Yasak getiriyorsun, polisle yürüyüşüne engel oluyorsun.Bu olmaz.”

 

“Bir gemimiz, uluslararası sularda durdurularak hukuksuz yere arandı. Ne oluyor Allah aşkına? Mavi Marmara’da da aynısı oldu. Bizim gemimize yaptıkları baskına, Hükümetten çok açık ve çok net yanıt bekliyoruz.”

 

“Bir ülkede yetişmiş insan gücü varsa, o ülke dünyanın en zengin ülkesidir. Peki yetişmiş insan gücünü yetiştirenler kim? Öğretmenler. Öğretmenler dünyanın bütün saygın üstünde el üstünde tutulurlar.”

 

“Yedi bakan değişti, yedi eğitim politikası oluştu. En önemli düzenleme, beş AK Parti milletvekilinin teklifiyle yapıldı. Hiçbiri öğretmen değildi.Çocuklarını okula gönderen AK Partili annelere sesleniyorum; çocuklar 18 yıldan beri denek olarak kullanılıyor”