Karabuğday

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır, 68 köşe yazısında, “Karabuğday yüksek oranda ve kalitede protein, antioksidan içeren ve lif benzeri etki gösteren bir besindir.” diyerek şöyle devam etti.

Karabuğday

Karabuğday, kuzukulağıgiller familyasından Fagopyrum cinsine mensup bir bitki türüdür. Yer fıstığına benzeyen bir besindir. Hatta tahıllara benzeyen özellikleri sebebi ile ‘tahıl benzeri’ diye de adlandırılmaktadır. Karabuğdayın besin olarak en çok yetiştirilen 2 türü genel karabuğday ve Tatar karabuğdayıdır. Genel karabuğday sık tüketilen, lezzetli olan türdür. Tohum yapısı büyüktür ve kolay soyulabilir. Diğer tür Tatar karabuğdayın tadı acı, tohum yapısı küçük ve zor soyulur. Velhasıl kelam biz bu bilgileri niye veriyoruz nedir bu karabuğdayın özellikleri?

Karabuğday yüksek oranda ve kalitede protein, antioksidan içeren ve lif benzeri etki gösteren bir besindir. Hayvan çalışmalarında kronik hastalıklar, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, lipid ve glukoz metabolizmaları üzerinde olumlu etkiler göstermiş ve sağlığa olumlu katkılarından ötürü fonksiyonel besinler arasına girmeye aday gösterilmiştir. Fonsiyonel besinler, tüketimlerinden sonra sağlık üzerinde iyileştirici bir etkisinin olması beklenen, içindeki bazı maddeleri uzaklaştırılmış veya bazı öğelerin amaçlı olarak ilave edildiği ve resmi kullanımının onaylandığı gıdalar olarak tanımlanmıştır. Ayrıca fonksiyonel besinin mutlak olarak sağlık üzerindeki faydası bilimsel çalışmalarla ispat edilmiş olmalıdır. Nütrisyon bilimindeki araştırmalar ve gıda endüstrisindeki ilerlemeler sonucunda fonksiyonel besinler günümüzde çok büyük bir pazar halini almıştır.

Karabuğdayın nişasta ve lif içeriği tahıllar ile hemen hemen aynıdır ve yüksek oranda linoleik asit gibi temel çoklu yağ asitlerini içerir. Önemli düzeyde diyet lifi, vitamin (B1, B2 ve B6 vitamini) ve mineral içerdiğinden yüksek besin kalitesine sahiptir. Karabuğday tüketimiyle ilgili hayvan çalışmalarında kolesterol düşürücü etkiler ve tip 1 diyabette kan glukoz düzeylerinde azalmalar görülmüştür. Kolon kanserini önleyici etkileri olduğu düşünülmektedir. Karabuğday ekstreleri ve karabuğdaydan elde edilen çeşitli proteinlerin kanser hücrelerine karşı in vitro antiproliferatif etki gösterdiği saptanmıştır.

Sağlığa olumlu etkilerinin yanında karabuğdayın bir de alerjen yönü vardır. En sık gözlenen reaksiyonları ürtiker, hışıltı ve anafilaksidir. Besin alerjisi ve çölyak hastalığı olan bireylerin karabuğdaya duyarlılığının daha fazla olduğu bildirilmiştir. Özellikle atopik çocuklarda alerji/anafleksi açısından dikkatli olunması gerektiğini ve çalışmaların hayvanlar üzerinde olduğunu, insanlardaki olumlu etkileriyle ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu da bilelim. Sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

irtibat numarası 0553 704 04 16 ( 0248 233 10 10 ) BURDUR