KADIN SAĞLIĞI EĞİTİMLERİ 71 EVLER’DE

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında başlayan ve ayrı gruplar halinde binlerce kadına verilen kadın sağlığı eğitimleri, kadınları güçlendirmeye devam ediyor. Kırsalda verilen seminerlerin yanı sıra kent merkezinde de kadınlar, alanında uzman personellerce kadın sağlığı konusunda bilgilendiriliyorlar.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) tarafından kadınlara yönelik koruyucu sağlık davranışlarının geliştirilmesi amacıyla binlerce kadına ulaşan kadın sağlığı eğitimleri, son olarak 71 Evler Mahallesi’nde açılan ESMEK merkezinde verildi. ESMEK kurslarına katılan kadınlara temizlik ve beslenme, güvenli annelik, bedenimizi tanıyalım, kadın sağlığı sorunları, gebeliği önleyici yöntemler gibi konular anlatılarak, kadını ve aileyi korumaya yönelik bilincin oluşturulması amaçlanan eğitime 71 Evler mahalle sakinleri de büyük ilgi gösterdi. Ev temizliğinde kullanılan malzemelerinin doğru kullanımı konusunda uyarılan kadınlara, evde bulunan karbonat, sirke, limon suyu gibi doğal ve ekonomik malzemelerin kullanılması tavsiye edildi. 7 hafta sürecek eğitimin sonunda, kadınlar sertifikalarını alarak eğitimi tamamlayacaklar.

 Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi olarak tüm kadınlara bir telefon kadar uzak olduklarını ifade eden merkez yetkilileri, tüm kadınların kendilerine (0222) 233 08 08 üzerinden ulaşabileceklerini belirtti.