“Irkçı ve faşist saldırıyı şiddetle kınıyoruz!”

Yunanistan’ın Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili ve neo-Nazi Altın Şafak partisinin eski üyesi Ioannis Lagos, AP Genel Kurulu’nda Türk bayrağını yırttı. Yunan milletvekili Lagos, AP Genel Kurulu’nun Yunan adalarındaki göçmen ve mültecilerin durumunun ele alındığı 30 Ocak 2020 tarihindeki oturumunda anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin milli sembolü olan Türk bayrağını yırtarak büyük bir provokasyona imza attı. Yunanistan’da suç örgütü kurma, yönetme ve örgüte üye olmakla suçlanan ırkçı milletvekili Lagos hakkında halihazırda soruşturma yürütülüyor.
 
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, AP Genel Kurulu’nda ırkçı milletvekili Ioannis Lagos’un Türk bayrağı yırtarak gerçekleştirdiği provokatif saldırıyı kınadı. Bakanlık tarafından yapılan yazlı açıklamada, Yunanistan’ın milli sembollere karşı yapılan her türlü hakaret içeren hareketi, bu olayda Türkiye’nin milli sembolüne karşı yapılanı en sert şekilde kınadığı ifade edildi. Neo-Nazizm’in temsilcilerinin kabul edilemez hareketlerinin Yunan ve Avrupa geleneklerinden uzak olduğunun altının çizildiği açıklamada, Yunan toplumunun parlamento dışında bıraktığı Altın Şafak oluşumunun kendi reklamını yapma çabasında olduğu ve neo-Nazilerin sadece kendilerini temsil ettiği kaydedildi.
 
AP’den yapılan açıklamada da AP Başkanı David Sassoli’nin yazılı bildirimde bulunarak Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekili Ioannis Lagos hakkında yaptırım süreci başlattığı ifade edildi. Yaptırımlar arasında kınama, yetkilerin askıya alınması, AP Genel Kurulu’nda oy hakkının elinden alınması gibi seçenekler bulunuyor.
 
Batı Trakya Türk toplumunun Avrupa ve uluslararası alandaki temsilcisi Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) olarak anavatanımız Türkiye’nin şanlı bayrağına ve Türk milletine yapılan bu ırkçı ve faşist saldırıyı şiddet ve esefle kınıyoruz. AP’nin neo-Nazi Yunan milletvekili Ioannis Lagos hakkında gereken yaptırımları ivedi bir şekilde devreye sokarak kendisini hak ettiği cezayı vermesini bekliyoruz.