Gelelim Ak Partiye…

Gelelim Ak Partiye, Aday belirleme sürecinde bile birçok senaryoyu yaşayan ak partinin, bugünlerde başka sıkıntıları yaşadığı söyleniyor.
İl başkanı ve mv Bayram Özçelik’in başta vize vermediği Deniz Kurt’un hala parti tabanında kabul görmediği meclis üyelerinin belirlenme sürecinin çok sıkıntılı geçeceğini gösteriyor.

Bir taraftan belediyenin kazanılması halinde Kurt’un elini kolunu bağlamak diğer taraftan da parti tabanını diri tutmak için Özçelik belirleyici olmak istiyor. Kurt yanlısı olmasa da Özçelik’e muhalif olanların istemediği bu durum partiye gönül vermişlerin meclis üyesi olmasının doğru bir tercih olduğunu, Kurt’un orta sağdan gelen arkadaşları ise ağırlığın kendilerinde kalmasını istiyor.

Ak parti tüm umudunu Cumhurbaşkanının Burdur için vaatlerine bağlamış gibi görünüyor, Deniz Kurt’un aday gösterilmesinin ardından yapı olarak merkezde görüntüsü CHP’lileri çok rahatsız etmemesi Ali Başkanın seçilmesinde faktör olan genç dinamik ve her kesimden oy alabilecek görüntüde olması ilk on beş gün rüzgar yaratmıştı. Ali Başkanın sahada performansını yükseltmesi konu hakimiyeti ve halktaki toleransının hala yüksek olması buna karşılık Deniz Kurt’un herşeyi hükümet desteğine bağlamış olması geçmiş dönemdeki Akp belediyeciliğinin 10 yıllık performansı akla getirildiğinde çok inandırıcı bulunmuyor, bir de özçelik’in yalnızca Ak parti propogandası yapan paylaşımları ılımlı seçmeni uzaklaştırıyor.

Kurt’un çok az bir çevreyle yaptığı ziyaretlerin genellikle kendi siyasi çevresi olması ve sokakta esnafın ekonomik sıkıntıları sorduğu durumlarda tatmin edici cevap verememesi, bu sorulara muhatap olmamak için yanında mv ve il Bşk olması gerektiğini ve bu nedenle de çok bunaldığını söylediği duyumlarımız arasında. Zaten kent merkezinde ilçelerde olduğu kadar kuvvetli olmayan ak parti bir de Bucak sorunu ile uğraşmak zorunda.

Eski İlçe Bşk Adem Şengül’ün aday olabileceği düşüncesi ile istifa etmesinin ardından aday gösterilmemesinin sorumlusu da mv Bayram Özçelik olarak görülüyor. Mv Özçelik parti tabanından olmayan Adem Şengül’ün İlçe Bşk olması konusunda da çok hoşnut olmadığını biliyorduk.

CHP ve İyi Parti’nin doğru bir isimle gitmesi halinde Bucak’ta artık yeter diyen Ak partililerin bile kendilerini yönetecek kişilerin kendileri seçmek istediklerinin bir tepkisi olarak seçimde ak partiye destek vermeyeceklerini ifade ettiklerini duyuyoruz.

MHP ile ittifak görüşmeleri Burdur için bitmiş gibi. Özellikle MHP’nin tek başkanı olduğu yere yıllarca TEDAŞ’da görev yapmış sevilen bir isim olan MHP kökenli Süleyman Başer’in aday gönderilmesi ipleri germiş durumda. Ökte’ye yakın isimlerin ifadesiyle tavandaki ittifaktan bugüne kadar protokolde dahi bir yararını göremeyen Burdur teşkilatı yerelde hiçbir şekilde ak partiye destek vermeyeceklerini söylüyorlar.

Kol kırılır yen içinde kalır diyenlerin sayısı azalıyor mu? Ak partide her geçen gün çatlak derinleşiyor ve parçalı yapılar daha da artıyor. Kimilerinin Özçelik’in parti içerisindeki kinci yapısı nedeniyle birçok kimseyi uzaklaştırdığına, kimileri Burdurlu olmayan genç hırslı ve ayrıştırıcı bir il başkanının varlığına kimileri de adayın yeteri kadar heyecan yaratmaması nedeniyle bu seçimin kazananının şimdiden belli olduğunu söylemesi Ak partinin iç huzurunu bozmuş gibi gösteriyor.

Geriye kalan sürede çok büyük bir sıçrama yapılmazsa şu anda anketlerde çıkan sonucun iki haneli rakamlara çıkacağı öngörülüyor.
Yalnızca mevcut Başkanın yapamadıklarını göstermeye çalışmak fanatik taraftarı mutlu ediyor onun dışındaki seçmen yapılanların görmezden gelinmesine de tepki gösteriyor.

2002’den bu yana istihdama yönelik bir yatırımın gerçek anlamda gelmemiş olması ve icraatlar olarak yapılan kamu binalarının gösterilmesi iş istihdam konusunda da partili olma şartı anlayışı diğer işsiz seçmeni son ekonomik sıkıntılardan sonra iyice kutuplaştırmış durumda.

Aslında bu seçimin belirleyicisi içinde bulunduğumuz ekonomik süreç olacak. Vatandaş ekonomik olarak çok zorlanıyor ve bahanesi ne olursa olsun 16 yıldır ülkeyi yöneten ak partinin 31 Mart’a kadar hissedilir bir iyileşme olmazsa tepki olarak yerelde büyükşehirler başta olmak üzere ak parti ciddi kayıplar yaşayacaktır.

Hayırlısı olsun diyelim…