Eylül ayı ihracat rakamları Antalya’da açıklandı

Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Eylül ayı ihracat rakamlarını Antalya’da açıkladığı basın toplantısına katıldı.
Türkiye’nin 2018 yılı Eylül ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,6 artışla 14,5 milyar dolara ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Eylül ayı ihracat rakamlarını Antalya’da açıkladı. Gülle, “2018 yılı Eylül ayında ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,6 artışla 14,5 milyar dolara ulaştı. Bu artışla en fazla ihracat gerçekleştirilen ay, Eylül ayı oldu. Yılın 9 ayında ihracatımız yüzde 7 artarak, 123,1 milyar dolara ulaştı. Eylül ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88’e yükseldi. Bu tüm zamanların en yüksek ikinci oranı oldu” dedi.
Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği evsahipliğinde gerçekleşen Eylül Ayı ihracat Rakamları toplantısında rakamları gördüklerini ve umutlarının artığını ifade etti.
Başkan Ercengiz, “İthalat ihracat makasının kapandığını da öğrendik İhracat yapan üretici, imalatçı, sanayici, hizmet sektörü ve muhtelif sektörlerin gayretleri göğsümüzü kabarttı. Sektör bileşenlerinin kronik sorunları çözüm beklerken bölgemizde ihracat rakamlarının 2018 için rekor kırması bekleniyor olmasına çok sevindik. Toplantıya ilimizi temsilen bir Belediye Başkanı olarak Burdur verilerini ve yarattığı katma değeri de görmek isterdim, ancak Başkanı Hakkı Bahar’ın konuşmasında Burdur’a teşekkürünü duymak dışında TİM Başkanı Sn Gülle’nin bölge illeri Isparta ve Antalya’yı defalarca taltif etmesine rağmen Burdur’un özellikle doğal taş ihracatında söz sahibi olduğu halde bir kez dahi adının anılmamasını üzüntüyle izledim. Burdur ihracatçısının bu salonlarda daha iyi temsil edilmesini dilerim. Şükürler olsun ki kapanış fotoğrafında Burdur’u İhracatımızın ve ülkemizin gelişmesinden duyduğum memnuniyeti bir kez daha ifade ederken davetli katıldığımız bu tip toplantıların daha iyi organize edilip misafirlerin temsil ettiği konumlarla ağırlanmasını dilerim, saygıyla…”ifadelerini kulandı.