EĞİTİM İŞ SEKRETERİ AKGÜN’DEN TEPKİ

Geçtiğimiz gün BİGEP’TE İL BİRİNCİSİ olan bir özel okul ile haber yayınlamıştık. Gazetecilik anlayışımız gereği eleştirilere de yer vermek zorunluluğu duyduk.
 
Burdur Gündem olarak yapmış olduğumuz habere Eğitim İş Burdur sekreteri Mahir Akgün tepki göstererek “Eğitimde sıralamacı yaklaşımı kesinlikle doğru bulmuyorum. Özel okul reklamcılığı yapıyorsunuz. Devlet okullarını önemsizleştirme anlayışından başka birşey değil.” sosyal medya üzerinden haberimize cevap olarak tepki gösterdi.
 
Burdur Gündem Olarak olaylara hiç bir zaman tek taraflı bakmadık ve bakmayız onun için bizleri dahi eleştiren olursa onların dahi haberi gündem değeri olunca yayınlamak zorunluluğu görüyoruz kendimize.
 
Eğitim İş Burdur sekreteri Mahir Akgün tepki göstererek yapmış olduğu yorumlar şu şekilde.
 
“Eğitimde sıralamacı yaklaşımı kesinlikle doğru bulmuyorum. Özel okul reklamcılığı yapıyorsunuz. Devlet okullarını önemsizleştirme anlayışından başka birşey değil. Bigep ile ilgili değerlendirmeme gelince başarısız çocukları sınava sokmayarak 26. Değil 16. Olur ve sadece kendinizi kandırırsınız. Bu Burdur eğitimine hiçbir katkı sunmaz.
 
Söğüt lisesi geçen yıl üniversite sınavına giren öğrencilerin de%100 başa elde eti. Hepsi fakültelere yerleşti. Devlet okullarında öğretmenlerimiz yöneticilerine rağmen, dezavantajlı birçok öğrenci ile eğitimde varlık göstermeye çalışıyor. Hemen her okulda dil sorunu yaşayan göçmen çocuklarımız var. Ekonomik krizin en çok etkilediği kesim çocuklarımız. Turşuyu herkes sever ama yanında et, kuru fasülye olunca sever. Beslenmesine sadece turşu konulabilen çocuklarımız varken kolej öğrencilerimizin başarısı ile gururlanmak trajedidir. Eğitimde fırsat eşitliğini savunmak toplumun önde gelen bütün kesimlerinin ortak sorumluluğudur. Devlet okullarında dezavantajlı öğrencilerin başarısı için mücadele eden meslektaşlarımın emekleri topluma önderlik etmeye devam edecektir.
 
Bu eleştiri devleti yönetenleredir. Kimse üzerine almasın! Bacağı kırıkla özel antrenmanlı birini yarıştırmaktan bahsedilmektedir. Fakirin, hayata 5-0 yenik başlayan halk çocuğunun bahsini kimseye tartıştırmam. Ya sustururum ya ağızlara sakız ettirmem. Beslenmesine sadece turşu koyabilen babaların gururu herkesin çıkarının önündedir. Erdem bazen susmaktır.. susun
 
Bundan böyle devlet okullarını özel okullar ile karşılaştıran özel okul reklamcılığına cevabım daha sert olacaktır. bilinmesinde hiç bir sakınca görmüyorum. Parası olan özel okula çocuğunu gönderebilir sakıncası yok ama sorun kıyaslamalarda!!! Herkes kendi işine baksın…
 
Yorumlarımın haber değeri taşıdığını düşünüyorum. Hadi bakalım haber lütfen. Geçen yılın LGS Sonuçlarını yakında kamuoyu ile paylaşacağım! LGS Sonuçlarını da reklamı yapılan özel okulların yerleştirme sonuçları ile birlikte paylaşacağım.”