Dr. Onur Ademhan: Beyaz dişler iyi iletişimin anahtarı

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Onur Ademhan, pek çok kişinin dişlerinin estetik görüntüsü ve beyazlığına çok önem verdiğini kaydetti. Dr. Ademhan, dişlerinin görüntüsünden hoşnut olan ve gülüşüne güvenenlerin özgüvenlerinin yüksek olduğunu belirterek, iletişim başarılarının da arttığını ifade etti. 

Toplumun yüzde 10’una yakın bir kısmının sırf dişleri gözükmesin diye gülmekten kaçındığını belirten Uzman Dr. Onur Ademhan, pek çok kişinin bembeyaz dişlere sahip olma hayali kurduğunu söyledi. Ademhan, “Günümüz diş hekimliğinin sahip olduğu olanaklar sayesinde bu çok da uzak bir hayal değil artık. Kısa bir tedavi ile diş rengini 7 – 8 ton açmak mümkün” dedi. Dr. Onur Ademhan, yaşlanmaya, çay ve kahve gibi içeceklerin aşırı tüketimi ve sigara kullanımına bağlı olarak dişlerin zamanla sarardığını hatırlattı. Ademhan şöyle devam etti: 

“Sararan dişler kendiliğinden eski haline dönmez. Beyazlatma (Bleaching) işlemi yapmak gerekir. Bunun birkaç yolu vardır. Bunlardan ilki diş macunları ve piyasadan temin edilen bantları veya jelleri kullanmaktır. Diş rengini en fazla bir ton açar ki çoğu zaman uygulayan kişiyi tatmin etmez. Bir başka yöntem, Ev Tipi Beyazlatma olarak adlandırılır. Diş yüzeyindeki renklenmenin inatçılığına bağlı olarak yaklaşık bir haftalık bir süre gerektirir. Diş hekimi kişiye özel bir ağızlık yapar. Beyazlatıcı jel konulan ağızlık günde 4 ila 8 saat takılır.” 

Diş beyazlatma amacıyla uygulanan en hızlı, etkili ve sağlıklı yöntemin Ofis Tipi Beyazlatma olduğunu vurgulayan Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Onur Ademhan, diş hekiminin hastayı dikkatle muayene edip tedaviye uygun olduğuna karar verdikten sonra uygulamaya başlandığını vurguladı. Ademhan, “Ofis Tipi Beyazlatma’ya başlamadan önce çürük dişler tedavi edilir. Diş hekimi, hastanın diş eti sağlığını kontrol eder. Ayrıca sararmanın nedeni saptanır. Uygun malzeme, hekimin ayarladığı dozda kullanılır” dedi. 

Beyazlatma amacıyla kullanılan malzemenin diş etlerini yıpratmaması ve ileride diş eti hastalıklarına yol açmaması için de Ofis Tipi Beyazlatma’nın tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ademhan, yarım ila bir saat süren seanslardan önce diş etlerinin itinayla örtüldüğünü kaydetti. Ademhan, Ofis Tipi Beyazlatma’nın kalıcı olması için hastalara, ilk birkaç gün aşırı sıcak ve soğuk yiyecek, içeceklerden uzak durmalarını, bir hafta süreyle de çay, kahve, salça, vişne tüketmemelerini önerdiklerini söyledi. Uzman Dr. Onur Ademhan, 16 yaşından küçüklere, hamilelere ve diş etleri çekilmiş hastalara bu tedavinin uygulanmadığını da sözlerine ekledi.