Doğadan gelen şifa

Diyetisyen Osman ÇAKIR bu haftaki köşe yazısında, Doğadan gelen şifaları köşe yazısına taşıdı.

Doğadan gelen şifa..

Diyelim ki zayıfsınız, sürekli hastalanıyorsunuz, büyükleriniz, komşularınız, eşiniz dostunuz size bu durumda bal yemenizi tavsiye edebilir ve hatta bir takım karışımlar hazırlayarak zorla yedirmeyi denerler. Ancak bal her derde deva kabul edilse de gerçekte balın yerine göre yararlı yerine göre zararlı olabileceğini aklımızdan çıkarmayalım. Peki bal nedir? İçinde neler vardır? Özellikleri nelerdir? Kime yararlıdır, kime zararlıdır?

Bal; bitkilerin çiçeklerinde bulunan nektarların ya da bitkilerin canlı kısımları ile bazı eşkanatlı böceklerin salgıladığı tatlı maddelerin bal arıları tarafından toplanması, organizmalarında bileşimlerinin değiştirilip petek gözlerine depo edilmesi ve buralarda olgunlaşması sonucu meydana gelen koyu kıvamda tatlı bir ürün olarak tanımlanır. Balın kalitesi rengine, lezzetine, kokusuna, kıvamına ve dayanıklılığına göre belirlenir. Balın rengi bitkilere sarı-kırmızımsı renk veren maddelerden oluşurken, arıların sadece bitki çiçeklerinin özsularından yaptıkları doğal balın rengi altın sarısıdır. Fenni (yapay) kovan balının rengi daha açık, arılara şeker verilerek yapılan balın rengi de koyu kahverengidir.

Balda vitaminler ve madensel maddeler çok az miktarlarda bulunur. Bunun yanında tüketildiği zaman sindirim gerektirmeden direk kana geçip enerji sağlaması balın besleyici özelliğidir. Yani zayıf, iştahsız ve ağır işte çalışanların artan enerji ihtiyacını kolayca karşılaması için iyi bir seçenektir. Ayrıca şişman, çok iştahlı, az hareketli kişiler ve şeker hastaları için uygun bir seçenek olmaktan çıkıyor. Çünkü bal, şeker hastalarının esasen yüksek olan kan şekerini aniden yükseltir. Mide ameliyatlarından sonra oluşabilen ”Dumping sendromu” denilen durumlarda da bal tüketilmesi uygun değildir. Sadece bazı kişilerin aniden düşen kan şekerlerini düzeltmede kullanılması uygun olabilir.

Bal, çok eski çağlardan beri besinsel değerlerinin beraberinde sağlık üzerine olumlu etkilerinin bilinmesi, çeşitli kültürlerde değişik hastalıkların tedavisinde kullanılması ve birçok sistem üzerine olan yararlı etkileri, modern tıbbın sağladığı olanaklar sonucunda, klinik çalışmalar ve hayvan deneyleriyle gösterilmiş ayrıca herhangi bir olumsuz veya toksik etki oluşturmaksızın, nutrisyonel desteğinin yanı sıra, koruyucu veya tedavi edici etki gösteren fonksiyonel besinlerin arasına girmiştir.

Bu konuyu ballandırarak anlatmış sayılır mıyız bilemedim neticede baldan bahsettik ancak unutmayalım ki her şeyde olduğu gibi tedbiri elden bırakmayalım. Sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

irtibat numarası 0553 704 04 16 ( 0248 233 10 10 ) BURDUR