Diyetisyen Osman Çakır “Su içsem yarıyor..”

Hepimiz suyun vücudumuz için gerekli olduğunu biliyoruz peki, suya olan bu ihtiyacımızın nereden kaynakladığını biliyor muyuz? Suya, toksinlerin atılması, besin öğelerinin hücrelere taşınması, tansiyonun dengelenmesi, vücut ısımızın kontrol altında tutulması, eklemlerin ve organların korunması, kulak, burun ve boğaz için gereken nemli ortamın sağlanması, gibi birçok faaliyet için ihtiyaç vardır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır bu haftali köşe yazısı”Su içsem yarıyor..” köşesine taşıdı.

Diyetisyen Osman Çakır,ın 17.07.2017 Temmuz ( Pazartesi ) 2. Köşe yazısı şu şekilde;

Su içsem yarıyor..
Siz de kulağa yabancı gelmeyen bu cümleyi eşinizden, dostunuzdan, çevrenizden muhakkak duymuşsunuzdur. Fazla kiloları ile mücadeleyi bırakmış, bu mücadeleden yorgun düşmüş kişinin ”pes ettim kilo veremiyorum” demek yerine tercih ettiği bir cümledir. Şöyle de bir gerçek var ki susuz bir hayat, bir dünya hatta bir vücut mümkün değildir.
Suyun saymakla bitiremeyeceğimiz kadar faydası ve görevi var. Dünyadaki en kıymetli nimet diyebileceğimiz su cildimizi güzelleştirir, vücut ısımızı ayarlar, eklemlere destek sağlar, kabızlığı engeller, hücrelere besin ve oksijen taşır, vücudumuzdaki birikmiş zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar, böbrek ve karaciğerin yükünü azaltır, kan dolaşımını sağlar, vitamin, mineral ve diğer besinlerin çözülmesine yardımcı olur. İyi bir eritken olmakla beraber içerisinde birçok madde parçalanır ve daha sayamayacağım niceleri. Hele ki güzel şehrimize sıcaklar çökmüşken, vücudumuz terleme, idrar ve solunum ile su kaybediyorken önemi ikiye katlanıyor. Günlük yetişkin bir birey ortalama 2.5L su kaybı yaşar ve bu kaybı yine su içerek karşılamalıdır. Çay, kahve, meyse suları, meşrubatlar ise bu kaybı karşılamaz.
Demem o ki siz ”su içsem yarıyor” diyen kim varsa destekleyin, bırakın su içmek yarasın. Sağlıklı mutlu günler diliyorum.
Diyetisyen Osman ÇAKIR

Beslenme ve  Danışmanlık Merkezi, Burç mah. Atatürk Cad. no:4 /10 ( Türk telekom Karşısı )