DEVLET SU İŞLERİ YATIRIMLARI BURDURDA SON SÜRAT DEVAM EDİYOR

AK Parti Burdur Milletvekili Çevre Komisyonu Katip Üyesi, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Bayram Özçelik, DSİ Burdur yatırımları ile ilgili açıklamada bulundu.

“KURTULUŞ GÖLETİ İLE 2640 DEKAR ARAZİNİN SULAMASI SAĞLANACAK”

Ağlasun MAMAK Kurtuluş Göleti ile ilgili olarak açıklamada bulunan Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “Ağlasun İlçemiz Mamak Kurtuluş Göleti temelden 30 metre yüksekliğinde kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşaatı başlayan göletimizde cebri boru montajı ,testleri yapılmıştır, gövde enjeksiyonları tamamlanmıştır. Menba ve mansapta kaya dolgu imalatları devam etmektedir. Yatırım Bedeli 20 Milyon TL olan göletimizin tamamlanmasıyla birlikte 2640 dekar arazinin sulanması sağlanacak.” dedi.

“ KAYADİBİ GÖLETİ İLE 1480 DEKAR ALAN SULANACAK”
Kayadibi Göleti ve Sulaması inşaatının devam ettiğini belirten Milletvekili Bayram Özçelik “ Yeşilova İlçemiz Kayadibi Göleti ve Sulaması inşaatı işinde; gövde dolgusu imalatları devam etmektedir. Gövde dolgusu kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek göletin gövde yüksekliği temelden 28 metre olacak. Gölet tamamlandığında 1480 dekar mümbit tarım arazisi suya kavuşacak. Yatırım bedeli 17 Milyon TL olan Kayadibi göletimiz %45 seviyesindedir. ” dedi.

“BURDUR YEŞİLOVA GÜNEY GÖLETİ 2 MİLYON 225 BİN M3 SU DEPOLAYACAK”

Güney Göleti ile ilgili bilgilendirmede bulunan Milletvekili Özçelik “Yeşilova Güney Göleti ve Sulaması İkmali işinde 355 lik boruların alın kaynaklama imalatı ve kazı çalışması devam etmektedir. Yeşilova Güney Göleti ve Sulaması ile 7.120 dekar arazi sulamaya açılacaktır. 2 Milyon 225 bin m3 depolama hacmi bulunan, temelden 46 m yüksekliğinde ve Kil çekirdekli zonlu toprak dolgu tipinde inşa edilen bu projemiz yatırım bedeli 30 milyon TL’dir. ” dedi.

“DSİ YATIRIMLARI İLE SULU TARIMDA BÜYÜK BİR İVME KAZANILDI”

Merkez GÜNALAN Regülatörü Sulaması ve AZİZİYE Kocapınar Göleti ile ilgili de açıklamada bulunan Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “ Burdur Merkez Günalan Regülatörü ve Sulaması İnşaatı işinde; regülatör ulaşım yolu ve boru döşenmesi imalatları tamamlandı. İnşaatın tamamlanmasıyla 500 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Yine Merkez Aziziye Kocapınar Göleti ve Sulaması İnşaatı işinin geçici kabul işlemleri yapıldı. 34 metre yükseklikte, 3 bin 90 dekar araziyi sulaması planlanmaktadır. AK Parti hükümetlerimizde İlimizde DSİ yatırımlarına büyük önem verilmiştir. Sulu Tarımda büyük bir ivme kazandı. Çalışkan üreten Burdur’umuzda her zaman üreticilerimizin yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. ” dedi.

“TAŞKIN KORUMA İNŞAATLARI DEVAM EDİYOR”

Yeşilova Taşkın Koruma inşaatları İle ilgili olarak da bilgi veren Milletvekili Bayram Özçelik “Taşkın Koruma 3.Grup İnşaatı işinde; Yeşilova HOROZ Köyü Taşkın Koruma inşaatı Taş duvarlı kanal, menfez, plak köprü ve harpuşta imalatları tamamlanmış olup, panel çit imalatı devam etmektedir. Yine Taşkın Koruma 3.Grup İnşaatı işinde; SALDA Köyümüzde taşkın koruma inşaatı, Taş duvarlı kanal, menfez ve plak köprü imalatları tamamlanmış olup, harpuşta imalatları devam etmektedir. 5. Grup Taşkın Koruma İnşaatı işinde ise YARIŞLI Köyü taş duvarlı kanal İmâlatı ve taban kuşağı İmâlatları devam etmektedir. Yine Çeltikçi GÜVENLİ Köyünde dere ıslahı çalışmalarında toprak kanal bitirilmiş olup 9 adet köprü yapımı devam etmekte olup, yatırım bedeli 1 Milyon TL’dir. Altınyayla İlçemiz BALLIK köyümüzde yatırım bedeli 2 Milyon TL’olan beton duvarlı kanal imalatının sonuna gelinildi.” dedi.

“DALAMAN ÇAYI İLE TAŞKIN RİSKİ AZALIYOR”

Gölhisar İlçesine yapılan Dalaman Çayı ile taşkın riskinin azaldığını belirterek “02.02.2017 tarihinde yapımına başlanan 3 Km uzunluğu olan “Burdur Gölhisar Dalaman Çayı ve Kolları 1. Kısım Taşkın Koruma İnşaatı” tamamlanarak geçici kabulü yapılmıştır. Yatırım bedeli 8 Milyon TL olan projenin tamamlanmasıyla bölgede ki taşkın riskinin azalmıştır.” dedi.

IMG_0761 IMG_0764 IMG_0767 IMG_0775