“DERDİMİZ BAĞCI DÖVMEK DEĞİL, ÇİFTÇİLERİN ÜZÜM YEMESİNİ SAĞLAMAK”

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çiftçiye haciz göndermesine tepki gösterdi.

CHP Ekonomi Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çiftçiye haciz gönderip destek olmadığını belirterek, çiftçinin borç ve faizini sıfırlayıp 5 yılda tahsilini sağlayan kanun teklifinin TBMM’de beklediğini söyledi. Öztrak, “Kooperatifler çiftçiye zor zamanda yardım etmeyecek de ne zaman edecek? Derdimiz bağcı dövmek değil, çiftçilerimizin üzüm yemesini sağlamak” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Öztrak, Tarım Kredi Kooperatiflerinin, çiftçinin traktörünü, tarlasını pandemi döneminde haczettiğini ancak Gaziantep Teknofest’e ve bir futbol takımına sponsor olduğunu belirtti. Öztrak, “Çiftçinin traktörünü, tarlasını salgın döneminde haczeden Tarım Kredi Kooperatifleri oraya buraya sponsor olup çiftçilerden haczettiği paraları dağıtıyor.İcra davaları, partili avukatlara veriliyor. İcrayla çiftçiden alınan araziler, saray yandaşlarına peşkeş çekiliyor. Kooperatifler çiftçiye zor zamanda yardım etmeyecek de ne zaman edecek? Bu kadar mı çiftçi düşmanısınız? Meclis’ten torba yasa geçti, tek bir çiftçinin borçları yapılandırılmadı” dedi.

Meclis’e, çiftçinin borç faizini sıfırlayan ve 5 yılda tahsilini sağlayan bir kanun teklifi sunduklarını belirten Öztrak, teklifin hala TBMM’de bekletilmesine tepki gösterdi.