Cildimizi koruyalım..

Diyetisyen Uzmanı Osman Çakır yaz cildi korunmanın yollarını anlattı.

Diyetisyen Uzmanı Osman Çakır, “Cildimiz veya derimiz vücudumuzun dışını ve içini sararak çevre ile aramızdaki bariyeri oluşturur. Böylece bizi çeşitli mekanik etkilerden, zararlı maddelerden ve radyasyon riskinden korur.”dedi.

Diyetisyen Uzmanı Osman Çakır;

Cildimizi koruyalım..

Cildimiz veya derimiz vücudumuzun dışını ve içini sararak çevre ile aramızdaki bariyeri oluşturur. Böylece bizi çeşitli mekanik etkilerden, zararlı maddelerden ve radyasyon riskinden korur. Bunun yanı sıra vücut ısımızı düzenleyerek su kaybını kontrol eder. Yapısında bulundurduğu sinir uçları yardımıyla acı, ağrı, sıcak ve soğuğa karşı duyarlılığı sağlar. Ter bezleri aracılığı ile zararlı maddeleri atar ve solunumunu yapar. Ayrıca bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçası olarak birçok organizmaya karşı seçici davranarak koruyucu özelliğini gösterir. Metabolik işlevlerinden olan D vitamini ve kolesterol sentezini sağlar. Duyusal ve fiziksel etkileşimdeki görevi ise yadsınamaz, derimizle dokunur ve hissederiz. Korku, heyecan, endişe ve reflekslere karşı tepki verir. Tabi kişiye has özelliği de parmak izidir.

Sağlıklı bir cildin görünümü; yüzeysel yapısı düzgün, rengi normal, hafif nemli esnek, ter ve sebum üretiminden dolayı kendine özgü kokuludur.   (Sebum: yağ bezlerinden salgılanan, cilde ve saça nem veren, açık sarı, yağlı bir maddedir.) Cilt sağlığında genetik yatkınlık, hormonal denge, immün sistem işlevleri, alerjik tepkimelerle stres önemli bir yer tutmakla birlikte cildin doğal yapısını başta yine beslenme bozuklukları (yetersiz ve dengesiz) buna ek olarak ultraviole ışınları, serbest radikaller, zehirli bazı maddeler, mekanik etkenler bozar. Malnütrisyonluların (malnütrisyon=kötü beslenme) cilt sorunlarına bakacak olursak bazı vitamin, mineral ve diğer elzem besinlerle cilt sağlığının doğrudan ilişkili olduğunu söylemek yersiz olmayacaktır.

Protein; Plazma proteinleri özellikle albümin osmotik denge için önemlidir. Su kaybını önler. Ödem riskini azaltır. Yetersiz protein alımında kuru, çatlak ve elastikiyetini kaybetmiş deri oluşur.

Vitaminler; – A vitamini; Yağda çözünen A vitamini epitel dokunun oluşumunda, farklılaşmasında ve cilt sağlığında görevlidir. Yetersizliğinde kuruluk, çatlaklık dolayısıyla kanamalar ve saç kaybı görülür.

D vitamini; Epitel hücrelerin kontrolsüz çoğalmasına rağmen farklılaşmanın azalması sonucu iltihapla beraber sedef hastalığı oluşur. Hastalıkta D vitamininden yararlanılır. En iyi kaynağı güneş ışınlarıdır.

K vitamini; Yağda çözünen bu vitaminin işlevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak, mekanik dış etkenlerle ortaya çıkan cilt yaralanmalarında kanamanın durmasını ve yaranın iyileşmesini sağlamaktır.

E vitamini; Epitel dokuyu korur, iltihabın iyileşmesi sürecinde ve yaralarda kullanımı olumlu sonuçlar vermektedir.

C vitamini; Suda çözünen bu vitamin kılcal damar çeperlerinin dayanıklılığını artırmasından dolayı kanamaları, çarpma ve vurmalardan ileri gelen yara ve bereleri önlemekte, buna bağlı olan cilt yüzeyinin düzgünlüğünü sağlamaktadır. Varis oluşumunun önlenmesinde ve tedavisinde de yardımcıdır. Sedef hastalığı ve akne tedavilerinde kullanılır.

B grubu vitaminleri; B1 (tiamin) yetersizliğinde beri-beri denilen hastalığa neden olur, ciltte kuru ve cansız bir görünüm oluşur. Niasin yetersizliği pellegraya yol açar hem deri hem de gastrointestinal bölge etkilenir. Biyotin cilt, tırnak ve saç hücrelerinin oluşumunda yer alırken yetersizliğinde dermatit oluşur.

Kısacası sağlık en büyük hazine, bilgi de en kıymetli hazinedir. Sağlıkla bilginin birleşmesi zannımca en güzel ve en gizli hazinedir. Cildimizi koruyalım, vücudumuzu hor kullanmayalım. Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

irtibat numarası 0553 704 04 16 ( 0248 233 10 10 ) BURDUR