CHP’NİN DUAYEN İSMİ ALİ TOPUZ’DAN ACI HABER

Türk siyasi duayen isimlerinden, CHP’li eski milletvekili Ali Topuz hayatını kaybetti. Topuz, uzun süredir tedavi görüyordu.

Topuz’un vefatıyla ilgili haberi, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel duyurdu. Sertel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Çok kıymetli büyüğümüz, siyaset dünyasının önemli isimlerinden Ali Topuz ağabeyimizi kaybettik.
Mekanı cennet olsun.
Yakınlarına ve CHP ailesine başsağlığı dilerim.” dedi.

Ali Topuz, 1932’de Rize Çayeli’nde doğdu. Baba adı Mustafa, anne adı Nazmiye’dir.

Yüksek Mühendis Mimar; İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi.
İstanbul Belediyesi, İller Bankası ve İstanbul İmar Planlama Müdürlüğü’nde çalıştı. Serbest mimarlık yaptı. Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında büyük inşaat projeleri uyguladı. Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ve Darülacezeye Yardım Derneği’nde yönetim görevleri üstlendi. İstanbul Huzurevi ve çok sayıda dernek ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı.
15(IV), 16(V), 18, 20, 22. Dönem İstanbul Milletvekili. 37. Hükümet’te İmar ve İskân Bakanlığı, 40. Hükümet’te Köyişleri Bakanlığı, 42. Hükümet’te Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yürüttü. 23. Dönem’de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de birlikte mesai yaptığı Ali Topuz’u tedavi gördüğü hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletmişti.