CHP’li Vekil Göker Engelli vatandaşların sorunlarına vurgu yaptı

TBMM İdare Amiri ve CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Engelliler Haftası ile ilişkili bir mesaj paylaştı. Vekil Göker, “Ülkemizde yaklaşık 10 milyona yakın engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Bu vatandaşlarımız eğitimden sağlığa, ulaşımdan çalışma hayatına kadar pek çok alanda ciddi sorunlarla karşılaşmaktadırlar.” dedi. 

Milletvekili Göker mesajında şu sözlere yer verdi;

“10–16 Mayıs Engelliler Haftası tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının sağlanması amacına yönelik çalışmaların yapılması gereken bir hafta olarak ilan edilmiştir.

Doğuştan ya da sonradan, hastalık veya kazalar sonucu; bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerindeki kayıplar nedeniyle hayatlarının kalanını engelli olarak geçirmek durumunda kalan bireylerin, topluma tam ve etkin bir şekilde katılımlarını sağlamak, sadece devletin değil tüm toplumun görev ve sorumluluğundadır.

Ülkemizde yaklaşık 10 milyona yakın engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Bu vatandaşlarımız eğitimden sağlığa, ulaşımdan çalışma hayatına kadar pek çok alanda ciddi sorunlarla karşılaşmaktadırlar.

Bununla birlikte, bu sorunların çözümüne ilişkin atılan adımların yetersizliği, bir taraftan mevcut sorunların devam etmesine neden olurken, diğer taraftan yeni sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın insan onuruna uygun bir biçimde yaşamalarını sağlayacak düzenlemeler yapmak, sosyal devletin en önemli gereklerinden biridir.

Engelli vatandaşlarımızın sadece ailelerinin sorumluluğuna terk edilmediği, toplumla birlikte var olmalarına sağlayan bir anlayışı egemen kılmalıyız. Engellilerle ilgili yapılacak bir diğer önemli çalışma ise engelli dostu, engellilerin rahat yaşadıkları, kamusal yaşama en aktif ve en özgür biçimde katıldıkları kent merkezleri oluşturmak olmalıdır.

Engelliler haftasının geçen yıllara oranla daha verimli ve engellilerin sorunlarına daha kalıcı çözümler üretilecek organizasyonlarla güçlendirilmesi öncelikli beklentimizdir.”