CHP’Lİ VEKİL DR. MEHMET GÖKER’DEN ET FİYATI SÖZLERİNE TEPKİ!

Cumhuriyet Halk Partisi genel başkan başdanışmanı ve Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salı günü partisinin grup toplantısında et fiyatlarındaki artışı değerlendirmesi üzerin Milletvekili Dr. Mehmet Göker yazılı bir basın açıklaması yaparak sert tepki verdi.

Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın et fiyatları için yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi. “50 kilogramlık bir çuval yemin 80-85 liraya kadar yükseldiği bir ortamda üretim yapmak neredeyse imkansız hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in yazılı basın açıklaması şu şekilde;

Salı günü partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan et fiyatlarındaki artışı değerlendirerek, “Hâlâ ülkemizde et fiyatlarının yüksek seyretmesinin genel refah seviyemizin artması sebebiyle talepte yaşanan yükselişle ilgili olduğunu düşünüyorum” diyerek akla hayale sığmayacak bir açıklama yapmıştır. Sonrasında “Biz bu fiyatları bir defa şöyle rantabl seviyeye düşürmek için gerekirse cari açığı bile düşünmeden ithale gider ve piyasayı biz balans ederiz” diyerek adeta tuz-biber ekmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nedense, partisinin uyguladığı et politikalarından haberi yokmuş gibi davranmaktadır. AK Parti iktidarı et ithalatına 2009 yılında başlamış ve o günden bu güne toplamda 6,5 milyon adet küçükbaş ve büyükbaş canlı hayvan ithal etmiş ve bu ithalata 7 milyar dolar para ödenmiştir. Peki, et fiyatları ucuzlamış mıdır? Hayır…

Oysa ithalata harcanan bu 7 milyar doları bizim üreticilerimize verseydiniz durum çok daha farklı olmaz mıydı?

Et fiyatlarını refah seviyesinin yükselmesine bağlayan Sayın Cumhurbaşkanına konuyla alakalı bazı rakamları hatırlatmak istiyorum.

Türkiye’de yıllık kişi başı et tüketimi 25 kg iken, Bulgaristan’da 53 kg, Yunanistan’da 75 kg, İsrail’de 96 kg’dır. AB ortalaması 77 kg ve ABD ortalaması ise 125 kg’dır. Yani sıradan bir ABD vatandaşı 1 yılda bizim bir vatandaşımızın tükettiği etin tam 6 katını tüketmektedir.

Diğer taraftan süt üreticilerimiz de zordadır. 50 kilogramlık bir çuval yemin 80-85 liraya kadar yükseldiği bir ortamda üretim yapmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. 1 litre süt ile 1 kilo yem bile alamayan ve hala ısrarla üretim yapmaya devam eden süt üreticilerimize sabırlar diliyorum.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.