CHP BURDUR “FİLİSTİN’DE YAŞANAN KATLİAM BİR İNSANLIK DRAMIDIR”

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl başkanlığı bugün saat 11:00 de Cumhuriyet meydanında İl Başkanı İzzet Akbulut, Filistin’de yaşanan büyük katliama karşı basın açıklaması yaptı.

CHP Genel Merkezinden parti örgütlerine gönderilen genelge, 81 ilde, ortaklaşa yapılan açıklamada Filistin’de yaşanan insanlık dışı büyük katliam lanetlendi. CHP Genel Merkezinden parti örgütlerine gönderilen genelgede, 81 ilde, Filistin’de yaşanan büyük katliama karşı basın açıklaması yapılması istenmişti.

Cumhuriyet Meydanında yapılan açıklamaya CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, CHP İl başkanı İzzet Akbulut, CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan, CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, CHP Merkez Kadın Kolları Başkanı Fatma Çalışkan Gerçeker, CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları, CHP İl ve İlçe yönetimi tam kadro, CHP Belediye meclis üyeleri,CHP üyeleri, Sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz proğramın’dan dolayı katılamadı ama Başkan Ercengiz sosyal medya hesabı üzerinden şu sözlere yer verdi, “BOP’un islam coğrafyası için ne olduğunu bugün daha iyi görüyoruz. İsrail; gözünü kırpmadan masum Filistin halkına yaptığı zulmü projenin normal işleyişi olarak görüyor. Bizler her zaman; güçlünün değil haklının yanındayız. Katledilen Filistin halkına Allah’tan rahmet diliyorum.”ifadelerine yer verdi

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut Cumhuriyet meydanında okudu;

“Filistin’de yaşanan katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi, Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek, sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD büyükelçilik binasının, İsrail devletinin 70’inci kuruluş yıl dönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikalarını terk etmeye, İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz.”

ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajlarının somut bir sonuç doğurmadığına işaret edilen açıklamada, Filistin halkanın yaşadığı insani dramın devam ettiği belirtildi.

AK Parti’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisinin olmadığı savunulan açıklamada, “İktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken, diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır.” görüşüne yer verildi.

– “Kılıçdaroğlu, Filistin halkının yanındadır”

CHP’nin tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durduğu hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütünün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur. Bugün Türkiye olarak, Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz.”