CHP BURDUR KADIN KOLLARI’NDAN 25 KASIM AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Burdur Cumhuriyet meydanında gerçekleşen açıklamaya, Burdur CHP İL Başkanı İzzet Akbulut, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve eşi Hülya Ercengiz hanımefendi, CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, Eğitim İş Burdur Şubesi Başkanı Erkan Putgul , Belediye başkan vekili ve meclis üyesi Bayram Kepenek, Belediye Meclis üyeleri, CHP geçmiş dönem Kadın Kolları başkanı Ayşe Uğur, CHP geçmiş dönem il başkanı Osman Gök, CHP Örgütü, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Partiler ve vatandaşlar katıldı.

25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü ile alakalı basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, “Bundan 58 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde Turjillo diktatörlüğüne karşı özgürlük ve hak mücadelesi veren Mirabel kız kardeşler, yönetimin askerler tarafından tecevüz edildikten sonra katledildiler” dedi.

1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında 25 Kasım’ın ‘Kadına Yönelikşiddete karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’ olarak kabul edildiğini belirten CHP il Kadın kolları Başkanı Zinet Gezer açıklamasında ayrıca, “Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettigimiz 25 Kasım buluşması için bugün bura’dayız. Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti.

Kadınlar, her gün siddet, tacize ya da tecavüze uğruyor. Şiddet okadar artı ki artık medyada sıradan vaka gibi yer buluyor. Her sosyal, kültürel çevrede, ünlü ya da ünsüz toplumun her kesiminden kadına yönelik şiddete tanıklık ediyoruz. 2018’in ilk dokuz ayında 183 kadın ve 10 çocuk öldürüldü. 50 kadın tecavüz edildi. 162 kadın tacize uğradı. 375 kadına zorla seks işçiliği yaptırıldı. 279 kız çocuğu cinsel istismara maruz kaldı. 316 kadın yaralandı. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar…

Tacizler, evde, sokakta, Belediye otobüsünde yaşandı. Yani kadınlar hiç bir yerde güvenli değil. Cinayetlerden bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen işlendi. Devlet kadını koruyamadı.

Kadınların büyük bir bölümü kocaları veya sevgililer tarafından öldürüldü. Dile getirmekten dahi utanç duyduğumuz bu olayların hapsi bu yıl bizim ülkemizde yaşandı. Kimi komşumuzdu, kimi arkadaşımız. Yani 2018’de de erkek sevgisi kadını öldürdü” diye konuştu.

Açıklamanın tamını Video dan takip edebilirsiniz;