ÇELİK YAZDI “Bomba değil, İçi Helyum Gazı Dolu Bir Balonmuş”

Muharrem İnce Bomba değil, İçi Helyum Gazı Dolu Bir Balonmuş.

Ya kardeşim 40 yıldır siyasetteyim diyorsun, 40 günlük çocuk gibi davranıyorsun. Yani bir meramın var bunu herkes biliyor ama sen çıkıp söyleyemiyorsun.

Konunun özeti yani kişinin talebi şu: Ey Millet İttifakı beni bugünden Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklayın, ya yoksa ben ya 1000 imza toplayıp, kendimi aday yapacağım, ya da bir parti kuracağım kendimi Cumhurbaşkanı adayı ilan edeceğim.

1- Efendim 4 Milyon oyu çöpe attı Chp, ya arkadaş madem 40 yıldır siyaset yapıyorsun bu durumun sadece senin Cumhurbaşkanlığı olduğun seçimlerde olmadığını, bütün seçimlerde “Doğu ve Güneydoğu” illerinde sandık görevlisi bulamadığını hatta bu duruma istinaden diğer illerden görevlendirdiği sandık görevlilerinin de o il, ilçe ve köylerde hakarete maruz kaldığını hatta dövüldüğünü, kovulduğunu bilmen gerekmiyor mu?

2- CHP Genel Başkanının Cumhurbaşkanlığına aday olmadığında bu seçimi CHP kazanmış sayılmaz. Kılıçdaroğlu başından beri savunduğu şey, Bir partinin başkanı Cumhurbaşkanı olmamalı yani tarafsız olmalı güçlü bir parlementer sisteme geçmesi gerekiyor. Muharrem İnce ise anlaşılan o ki, bu başkanlık sistemi denilen ucube sistemi kanıksamış. Yani bu söylemle kazanmış olsa idi, bugün partisiyle bu kavgayı sürdürecekti izlenimi veriyor. Cumhuriyet Halk Partisinin aday gösterdiği kişi kazandığında Cumhuriyet Halk Partisi seçimleri kazanmış sayılır, bunun aksini iddia etmek anlamsızdır. (Abdullah Gül -Ekmeleddin) gibi tartışma yaratacak adaylıklardan uzak durulması şartıyla. Kaldı ki, bugünkü sistem ittifakları zorunlu hale getiren bir sistem, eskiden yapılan seçimlerde seçim sonrası koalisyon yapılırken bugün seçimler öncesinde yapılması zorunlu bir duruma gelmiştir. Basit bir örnek verelim Belediye seçimlerinde ortak adayların gösterildiği her yerde Başkan CHP den ise 1. sıra mutlak surette diğer partiye verilmiştir. Tersi durumda ise aynı durum CHP için işletilmiştir. Yani hem ortaklık yaparak hemde dayatmada bulunamazsınız. İki partinin veya ortaklık yapan bileşenlerin ortak kararını gerektirir.

3- Bütün illerde kazanılan Belediyeleri sadece Kürt seçmenine bağlamak, yani bu seçimleri Kürt seçmenler kazandırdı demek bence siyaseti bilmemektir, Evet katkısı olmuştur ancak bütün başarıyı bunun üzerinden değerlendirmek acemi bir siyasetçinin dillendirebileceği bir konudur. Kaldı ki, bu söylemi zaten akp bunlar pkk ile işbirliği yaparak kazandı demiyor mu?

4- Şu an itibariyle CHP Milletvekili olmasa da, CHP nin bir üyesi olan Muharrem İnce, Bir Hareket başlatıyoruz adı şu demesi tartışılmaz bir yanlıştır. Bu partinin bir Yönetimi var kurulları ve Tüzüğü var böyle bir durumda bu partiden istifa etmek gerekir. Çıkıp istifa etmek için dilekçe yazmaya gerek yoktur. Yani ben istediğim gibi davranırım, siz gereğini yapın ben istifa etmem gibi bir yanlışı savunmak etik bir durum da değildir.

SONUÇ OLARAK,

Muharrem İnce Milletvekilliğini bir “MESLEK” olarak kabullenmiş, yani asıl mesleği olan Fizik Öğretmenliğini unutmuş. Oysa Siyasette Milletvekilliğinin Meslek olarak görüldüğü yerler az gelişmiş ülkelerdir. Dolayısı ile, Milletvekilliği bir Meslek değildir.

Ben illa Cumhurbaşkanı olacağım veya aday olacağım diretmesi, Koltuk sevdasının en önemli göstergesidir. Şöyle ki, Bir Fizik Öğretmenin Parti içindeki düşüncesi mensubu olduğu partinin başarılı olması, iktidara gelmesi ve kendisinin de bu bozuk eğitim sisteminin başına geçerek Milli Eğitim Bakanı olma hırsı ve hevesi olmalıdır diye düşünüyorum.

Bir Fizik öğretmenin bir konuyu anlatırken eline iki adet içi su dolu iki pet şişeyi eline alarak, Şişelerden biri Cumhur ittifakı, öteki de Millet ittifakı kardeşim ben buradayım yani Millet ittifakının içindeyim bir yere gitmiyorum ki, bölen olayım veya zarar vermiş olayım demesi de akıllara zarar bir öğretmen yorumudur. Sorum şu evet o şişeler su dolu ve sen dolu şişelerden birisin ve ben burdayım bir yere gitmiyorum diyorsun, o şişe delindi diyelim öyle düşünelim, o şişeden boşalan suyun hangi yöne akacağını Fizik kuralları çevresinde açıklama imkanın var mı? veya böyle bir olasılık var mı? Evet var diyorsan nereye akacağını söylemen gerekiyor, hayır Yok diyorsan o Fizik kurallarını yeniden yazman gerekmiyor mu?

Bu kadar konuştu, şimdi yandaş basının sitelerine girelim ve oralardaki başlıkları okuyalım. 2 Manşet göreceksiniz. Birisi Muharrem İnce CHP yi topa tuttu.CHP deki Rant Baronları, İkincisi ise Belediyeleri Pkk desteği ile kazandılar.

Zararın veya Faydanın tartışılmasına gerek var mı sizce?

Şahsi düşüncelerimdir, Eleştiriye de açıktır.

Kaynak: Turan Çelik