Çavdar ve Kepek Ekmeği

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır, “Ekmek hayatımızın neredeyse vazgeçilmezlerinden birisi. Daha önce bununla ilgili ”Ekmek Parası” ve ”Olacaksa Tam Tahıllı” konu başlıklı yazılar yazıp önemini belirtmiştik.” diyerek bu haftaki 60 köşe yazısında bu konuya değindi.

Diyet Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır bu haftaki 60 köşe yazısında; 

Çavdar ve Kepek Ekmeği

Ekmek hayatımızın neredeyse vazgeçilmezlerinden birisi. Daha önce bununla ilgili ”Ekmek Parası” ve ”Olacaksa Tam Tahıllı” konu başlıklı yazılar yazıp önemini belirtmiştik. Hangi ekmeği niçin tercih etmeliyiz gibi sorulara yanıt vermeye çalışmıştık. Şimdi ise yine bu konuda bir parça daha detaya girip çavdar ve kepek ekmeğini ele aldık.

Çavdar, dağlık yörelerimizde yetiştirilen, taneleri buğdaya göre daha koyu ve köy değirmenlerinde öğütülerek un elde edilen bir bitkidir. Tanenin kepek kısmı ayrılmadığı için B grubu vitaminlerden ve minerallerden zengindir. Kepeğin çok oluşu, ekmeğin kabarmasını biraz baskılar, iç kısmı pişmemiş görünümü alır ve nem oranı fazla olduğu için erken küflenme görülebilir. Kepeğin fazlalığı aynı zamanda, sağlığımız için önemli olan kalsiyum, demir ve çinkonun kullanım oranını biraz azaltabilir.

Piyasada yapılan çavdar ekmeği genellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unu katılarak yapılır. Dolayısı ile ekmeğin kepeği biraz azaltılmış, kabarması daha iyi olmuş, kepeğin azalmasıyla kalsiyum, demir ve çinkonun kullanım oranına olan olumsuz etkisi bir seviye azaltılmıştır. Bu ekmek türü kabızlık problemi çekenlerin çözüm olarak başvuracağı ilk tercih olabilir. Kan şekerini hızlıca yükseltmemesinden ötürü yetişkin şeker hastalarının tüketebileceği ve kan kolesterol seviyeleri yüksek olanlar için uygun bir ekmek türüdür.

Kepek ekmeği veya kepekli ekmek dediğimiz ekmek türü de kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenerek yapılan ekmektir. Çavdar ekmeğiyle benzerliği olup, yine kabızlık, şeker hastalığı, yüksek kolesterol olması durumunda beyaz ekmek yerine tercih edilmesi gereken türdür. Kepek ekmeğinin beyaz ekmeğe göre kalorisi daha az, verdiği tokluk daha fazladır. Zayıflama diyetlerinde kullanılır ki zaten ekmek tüketmemek doğru bir yaklaşım değildir. Bağırsakları çalıştırmasıyla ön plana çıkmaktadır.

Bir kere daha hatırlatalım; beyaz ekmek yerine tam buğday unundan, buğday-çavdar unu veya buğday-yulaf unu karışımından yapılan ekmek tüketmek kronik hastalıklardan korunmada yardımcı olur. Sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

irtibat numarası 0553 704 04 16 ( 0248 233 10 10 ) BURDUR