Burdur’da Süslü kadınlar bisiklet turu başlıyor

Burdur 23 Eylül’de Türkiye’nin en çok katılımcısı olacağı “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” tek eş zamanlı tur tarihine şahitlik yapacak.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” 60 üzeri merkezde eş zamanlı olarak 23 Eylül Pazar günü düzenlenecek.  Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılacak olan kadınlar, hem kendilerini, hem de bisikletlerini süsleyerek yaşadıkları kentin sokaklarında bisiklet kullanacak.

2013 yılında İzmir’de Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde ilk kez yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl altıncı kez 23 Eylül Pazar günü 60’dan fazla şehirde eş zamanlı olarak yapılacak.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bir farkındalık etkinliğidir bisiklet sürüşü Bakanlığın ve Belediyeni dikkatini çekmek için “süslü” olarak yapılmaktadır. Bisikletle güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamak isteyen kadınların bisiklet yolları ve hizmetleri talebini eğlenceli bir şekilde iletmesidir.

Ayrıca bu sefer Bisikleti olmayanlar ve tura katılmayı düşünen insanlar için Atalay Bisiklet ve KYK Karşısında Çağlayan Market bir günlük kiralama ücretini 10 TL yapmış olup bir gün önceden bisikletlerini alıp süsleye bilecekler.

Turu herhangi bir kuruluş, kurum, parti, şirket, düzenlemiyor kar amacı yok para alınmıyor. Amaç daha çok kadın bisikletçinin yollarda olmasına dikkat çekmektir, Farkındalık yaratmak. Kadın sokağa çıkarsa dünya değişir ayrıca tüm dünyada bilinen Otomobilsiz Kentler Günü’ne de dikkat çekmek isteniyor. Tur için kayıt gerekmiyor tur yavaş ve kısa mesafedir tur Köprübaşı Mevkinde bulunan Barış Heykeli’nden başlayacak ve İstasyon Çay Bahçesinde son bulacak.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Burdur sorumlusu Saniye Tok, “Türkiye’de 60 üzerinde merkezde eş zamanlı yapılacak tura bu yıl da bir çok kadının katılması bekleniyoruz.”dedi. Bu yıl kullanışlı harita uygulamasıyla, eş zamanlı gerçekleşecek tüm etkinlikler hakkında https://suslukadinlarbisikletturu.com/ adresinden bilgi alınabilir.