BURDUR’DA GÖZLER CHP KONGRESİNDE

Hafta sonu CHP Merkez İlçe seçimlerini gerçekleştirecek, görünen o tek adayla gidilecek seçimlerde Serkan Şimşek ve ekibi önümüzdeki iki yıl boyunca bir aksilik olmazsa görev yapacaklar.

CHP son yerel seçimlerden sonra özellikle Büyükşehirlerin kazanılmasıyla iktidar olma tezini güçlendiriyor. Uyum içerisinde çalışan örgütler isteyen Kılıçdaroğlu da bir aksilik olmazsa Genel Başkan olarak en güçlü dönemini yaşamaya başlayacak.

İl Başkanlığı için mevcut başkan İzzet Başkan adayken bazı isimler telaffuz ediliyor ancak şu ana kadar net isim veya isimler yok.

Burdur CHPli seçmen de farklı bir beklenti içinde değil.

Cumartesi yapılacak kongrede iki dönemdir ilçe başkanlığını yürüten Sıdıka Başkan yaklaşık bir ay öncekine benzer bir açıklama yapıp yapmayacağı da merak konusu. Daha önce yaptığı açıklamanın karşıt medya tarafından kullanılmış olması partilileri çok rahatsız etmiş ve bu açıklamayı sevilen başkana yakıştıramamışlardı. Bana kalırsa bu hafta sonu Sıdıka Başkan böyle bir açıklama yapmayacaktır yapmamalıdır çünkü bir ömür sürdürdüğü ve 4 yıllık örgüt başkanlığı emeğini çöpe atmış olacaktır.

Tam vatandaşın CHP’ye bakışı değişirken kavga gürültü bitmişken yeni bir kavganın olmamasını dilerim. Erken seçim olmaz ise seçilecek başkanlar için rahat ama sindirerek çalışılabilecek bir dönem olacak. Sistemli bir şekilde AKP’nin Başkan Ercengiz’e saldırdığı dönemde örgütün biraz daha çalışması gerekiyor. Örneğin su zammını eleştiren AKP’ye Bucak’ın su fiyatlarının tonunun Burdur’un iki katı olduğunu kimse söylemedi veya kapalı spor salonu ne zaman bitmeliydi neden bitmedi sorulmadı, hızlı tren nerede diyen olmadı.

Bucak’ın 15 milyon yol kredisi verilmişken Burdur’da verilmeyişi yeterince halka duyurulmadı. Şirketleri sürekli eleştiren meclis üyelerine şirketlerin yeni açtığı ya da yenilediği işletmeler yeterince anlatılmadı.

Serkan Başkanın hem gazeteci kimliği hem de çekirdekten yetişme siyasetçi oluşu tüm bu soruları hatta daha fazlasını sormasını sağlayacaktır. Genç dinamik yapısı ile örgüte mutlaka taze kan olacak yeterince güçlü olmayan gençlik kollarını ve üniversite yapılanmasını sağlayacaktır. Kısaca tüm Türkiye’de CHP güçlenirken artık üye kavga istemiyor kişisel hırsları ve beklentileri ön planda istemiyor.

Ayrışan siyasete bir de örgüt içi ayrışmanın olmaması gereken bir dönemde hafta sonu yapılacak merkez ilçe kongresinde inşallah kırıcı şeyler olmaz, zaten tek adayın seçime girdiği kongrede kimsenin çıkıp gemileri yakmaması gerekir kucaklaşılarak çıkılacak kongrede CHP sadece kendi üyesine değil tüm Burdur’a mesaj verebilir.

Kongrenin Örgütümüze hayırlı olmasını dilerim