BURDUR VE ÇEVRESİNDE KORKULU ANLAR

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in en çok önem verdiği konulardan bir tanesi olan drenaj çalışmaları meyvesini verdi ve Burdur Merkezde büyük bir sıkıntı yaşanmadan sel felaketi atlatıldı.

Başkan Ercengiz Sosyal medya hesabı üzerinden yaşanan sel felaketi ile,  “Bugün öğleden sonra ani ve yoğun yağış nedeniyle şehrimizde bazı derelerin taşması neticesinde bazı mahallelerde şu ana kadar bildirilen 8 konutta baskın meydana gelmiştir. Can kaybı olmaması en büyük sevincimiz olup ekiplerimiz çalışmalarına aralıksız devam etmektedir” yorumda bulundu.

Burdur ve çevresinde saat 18:00 sıralarında başlayan sağanak yağış korkulu anlar yaşattı. Ancak Belediye ekipleri sel basan sahaya anında müdahale ederek zarar ziyanı önledi.

Daha önceden Burdur Valiliği tarafından  sosyal medya hesaplarında öncesinde uyarı amaçlı olarak Meteoroloji Müdürlüğü tarafından vatandaşlar uyarılmıştır. Burdur Valiliği sosyal medya hesabında paylaşılan Meteorolojik Uyarı’da afetin ortalama başlangıç saati öğlen saat 12:00 ve bitiş saati ise öğleden sonra saat 19:00 aralığını gösteriyordu.

Akşam saatlerinde, saat 18,00 civarında Çendik-Çine Ovası-Davraz hattında başlayan ve Burdur’un çıplak güney tepelerinden kent merkezine doğru baskın ve sellenmeye sebep olan sağanak yağış Burdur ilinde korkulu anlar yaşattı.

burdurajans.com haber sitesinin Burdur Meteoroloji Müdürlüğünden aldığı bilgilere göre son zamanların en kuvvetli yapışını yaşayan Burdur Merkez’de herhangi bir sel taşkını yaşamadan afeti atlattı.Metrekareye Burdur Merkez’de ortalama 16 Kilogram yağış düştü.Bu rakamlar MAKÜ İstiklal yerleşkesi civarında 30 kilogramları bulurken Serenler Oteli civarında ise 20 kilogramlar civarında olduğu açıklandı.