BURDUR VALİ ŞILDAK’IN UYUŞTURUCU PROJESİNE KİLİTLENDİ

Burdur^da siyesetin gündem olduğu bu günlerde Vali Hasan Şıldak ile yaptığım söyleşi de ayrıntılarını aldığım “Valinin Burdur’da uyuşturucu ile mücadele projesine” Burdur’da ki STK lar sessiz kalmadı. Önemli bir proje olduğu bütün kesimlerden gelen destek açıklamaları ile ortaya konuldu.

Kimler destek veriyor?

Burdur Valisi ile yaptığım röportajın bir bölümünde öne çıkan Burdur’da uyuşturucu ve mücadele konusu detayları ile yazdım. Benim de çok etkilendiğim proje de uyuşturucu ile etkin mücadelenin yanı sıra bu tuzağa düşen ağırlıklı gençlerin polisle karşı karşıya getirilmeden üst sağlık kuruluşu Afyon ve Manisa da tedavi edildikleri gibi tedavisi tamamlanan insanların İş Kur yoluyla iş imkanı yaratıldığını aktarmıştım. Köşe yazısının yayınlanmasından sonra ilk destek açıklaması Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik’ten geldi. Ardından Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Burdur Birliği Başkanı Kamil Özcan ve MHP İl Başkanı Hikmet Ökte’den geldi. Burdur Ak Parti Milletvekili Yasin Uğur da bir örnek göstererek Vali’ye destek verdi. Bucak’ta uyuşturucu bataklığına düşmüş  bir gencin Vali Şıldak yoluyla tedavisinin tamamlandığı ve iş sahibi olduğunu açıkladı. Burdur Ticaret Odası Başkanı Ömer Gündüzalp ve  MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz geniş bir açıklama yaparak desteklerini açıkladılar. Burdur Kamu-Sen ve Burdur Türk Eğitim Sen Başkanı Orhan Akın olayı eğitime bağlayarak tam destek verdi. Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner arayarak önemli konu oda yönetimiyle konuyu görüşüp açıklama yapacağını duyurdu.

Tüm destek veren STK ve Milletvekilinin ortak paydası Uyuşturucu ile mücadele projesine tam destek şeklinde.

Kimler neden sessiz kalıyor?

Burdur’daki uyuşturucuyla mücadele konusu epeyce konuşuldu. Destek açıklaması beklenen Eğitim sendikaları ve diğer STK ların sessizliği merak konusu oldu. Bu denli önemli bir konuda Ak Partiye yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir Sen yönetiminin birçok okul müdürü üyesi olduğunu ve okul müdürlerinin okullarında uyuşturucu var diye anılmasından çekinti içinde olduklarını düşünüyorum. Bu durum Yönetimi sessiz kalmaya itmiş olabilir. Oysa gerçeklerle yüzleşilmesi gereken bu önemli konu da bırakın sessiz kalmayı etkin olarak komisyonlarda  görev talep edip mağdur olan öğrencilere rehberlik etmeliler. Eğitim İş , Eğitim Sen ve Türk Sağlık Sen yönetimleri de sessiz kalan sendikalar arasında yerlerini aldı.