Burdur 15 Temmuz’u Unutmadığını bir kez daha gösterdi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programları ülke genelinde olduğu gibi Burdur’da da 15 Temmuz’un Ruhuna yaraşır şekilde coşku içinde gerçekleşti.
Milli Birlik Yürüyüşü ve Anma Programına kayıtsız kalmayarak yoğun katılım sağlayan Burdurlular 15 Temmuz’u Unutmadıklarını, Unutmayacaklarını güçlü ve coşkulu bir şekilde gösterdiler.
Programlara başta Vali Hasan Şıldak ve Hanımefendi Fatma Nur Şıldak olmak üzere, Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu ve eşi, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı ve eşi, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan ve eşi, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcıları, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Genel Sekreter Servet Olpak, Kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri oda, sivil toplum ve siyasi partilerin başkan ve temsilcileri, şehit ve gazi aileleri ve vatandaşlar katıldı.
Köprübaşı’ndan başlayan Milli Birlik Yürüyüşü Osmanlı Mehteran Takımı eşliğinde Cumhuriyet Meydanında sona erdi. Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı demokrasi nöbetinin ardından sabah namazı ile son erdi.
Cumhuriyet Meydanın da düzenlenen anma programı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Göker ve Yasin Uğur’un gönderdikleri mesajlar okundu.
Vali Hasan Şıldak’ın 15 Temmuz Anı Defterini imzalaması ve devamında yaptığı konuşmayla süren program, 15 Temmuz Şehidimiz Akif Altay ve 15 Temmuz’un sembol ismi Şehit Ömer Halisdemir’in ailelerine Valimiz tarafından Türk Bayrağı ve fotoğraf takdimi ile devam etti.
Aziziye Köyünden Havvana Koçak’ın Çanakkale şiiri okumasıyla süren programda, Şehit Ömer Halisdemir’in ablası Elif Serin konuşma yaptı. Program dua okunması, mehteran takımı gösterisi ve İl Müftülüğü ilahi gurubunun seslendirdiği ilahilerle sürdü. Hain darbe girişimi sırasında okunan sala aynı saatte 00.13’te tekrar okundu ve program sabah ezanına kadar tutulan Demokrasi Nöbeti ile devam etti. Program sırasnıda gösterilen 15 Temmuz’la ilgili videolar izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.
Vali Hasan Şıldak programda yaptığı konuşmada;
BÖYLE BİR MİLLETİN MENSUBU OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM.
“Milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı ile sokaklara meydanlara koşarak, özgürlüğünü ve bağımsızlığını muhafaza etme konusunda iradesini en üst seviyede ortaya koymuştur. Böyle bir milletin mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Ne mutlu bizlere ki, böyle bir milletin mensupları olarak başımız dik, alnımız açık yaşayabiliyoruz.
15 TEMMUZ SADECE BİR DARBE GİRİŞİMİ DEĞİLDİ. BİR ULUSU DEVLETİ İLE BİRLİKTE TARİH SAHNESİNDEN SİLME GİRİŞİMİYDİ.
15 Temmuz nedir? FETÖ Terör örgütü nedir? Bu sorulara aslında aradan geçen iki yıl içinde yaşanan gelişmeler, ortaya çıkan gerçeklikler en güzel cevabı veriyor. Ancak hatırlatmada fayda var. 15 Temmuz sadece bir darbe girişimi değildi. Bir ulusu devleti ile birlikte tarih sahnesinden silme girişimiydi. Bunu çok derinden ve anlamlı bir şekilde okumak gerekiyor. Bu bilinçlenmeyi sağlayabilmemiz, toplumumuzun milletimizin gelecekte daha sağlam adımlarla yürüyebilmesi için çok önem taşıyor.
FETÖ KONUSUNDA HİÇBİR MAĞDURİYET YOKTUR. MAĞDURİYETİ YAŞATAN FETÖ’NÜN TA KENDİSİDİR.
FETÖ sadece darbe girişimi yapmakla kalmadı. Bu ülkenin bir neslini yok etti, bir gençliğini yok etti. Sadece baktığımız zaman devletimizde çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 120 binin üzerinde insanın bu kirli emellere sahip örgütün içinde bulunmak, ona bulaşmak suretiyle kamu görevinden ihraç edilmesine sebep oldu. Bu konuda hiçbir mağduriyet yoktur. Mağduriyeti yaşatan FETÖ’nün ta kendisidir. Ancak bununla da sınırlı değil. Toplumumuzda ayrılık oluşturdu, ötekileştirerek parçaladı. En büyük ızdırabı verdi. Yıllarca derinden derinden bu toplumda bir hastalık olarak sinsi bir hücre yapılanması içinde yıllarca gelişti ve en son darbeyi 15 Temmuz akşamı hepimize, devletimize yöneltti. Ancak bu meydanı dolduran Burdurluların olduğu gibi bütün milletimizin üstün ferasetiyle ve cesaretiyle bertaraf oldu. Tarihin karanlık sayfalarında yer aldı.
Neden Fetö ortaya çıktı? Neden 15 Temmuz darbe girişimi oldu? Çünkü ülkemiz ayaklarını sağlam bir şekilde yere basan, gelişen, güçlü bir ülke olarak sadece bölgesinde değil dünya ölçeğinde söz söylemeye başladı. Bunu sindiremeyenler bunu engellemek isteyenler, bu gücün ortaya çıkışını ve gelişimini durdurmak isteyenler işte bu örgütü kullandı. FETÖ tek başına tabi ki bir şey değildi. Bir maşaydı, bir aletti ve misyonunu yerine getirmeye çalıştı ancak başaramadı.
ASLINDA 15 TEMMUZ’DA GÖSTERİLEN BU ÜSTÜN CESARET NEYDİ ÇANAKKALE RUHUYDU, KURTULUŞ SAVAŞI RUHUYDU.
Cumhurbaşkanımızın gösterdiği cesaret milletimizi meydanlara toplaması ve sonrasında çok iyi hatırlayacağınız o sahneler bu ülkede kahramanlar ortaya çıkardı ve yiğit evlatlarını hepimizin gözleri önüne serdi. İşte bugün aramızda bulunan ve hemen yanı başımızda oturan değerli aziz Şehitlerimizin aileleri ile birlikteyiz. 15 Temmuz Şehidimiz Burdurlu kardeşimiz Özel Harekat Polisimiz Akif Altay’ın ailesi aramızda. Yine ülkemizin gururu olan ve hepimizin gönlünde taht kuran Özel Kuvvetleri teslim almak üzere girişimde bulunan haini durduran aziz Şehidimiz Ömer Halisdemir’in ailesi aramızda.
Bu vesile ile başta 15 Temmuz Şehitlerimiz olmak üzere bu vatan uğruna canını feda eden kanı ile bu toprakları sulayan ve bize vatan olarak emanet eden, o duyguyu yaşatan bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle bir kez daha anıyorum önlerinde saygıyla eğiliyorum.
Aslında 15 Temmuz’da gösterilen bu üstün cesaret neydi Çanakkale ruhuydu, Kurtuluş Savaşı Ruhuydu. Bu ruh bu milletin genlerinde var, damarlarında dolaşan kanda var. Ülkemizin yaşadığı ne son sıkıntıydı, ne de ilk sıkıntıydı. Ancak bir milletin asıl gücünün sahip olduğu teknolojiyle, silahla, tankla, tüfekle değil. Aslında işte sahip olduğu o manevi güçle, vatan sevgisiyle değerlendirilmesi gerektiği, ölçülmesi gerektiği, imanlı ve inançlı insanların şehadete tereddütsüz gözünü kırpmadan nasıl yürüdüğünü, asıl gücün bu olduğu aziz milletimiz bir kez daha tüm dünyaya gösterdi.”
Konuşmasının devamında bir şiir okuyan Vali Hasan Şıldak;
BU MİLLET DİMDİK AYAKTA DURMAK İÇİN 15 TEMMUZ’DA OLDUĞU GİBİ BÜTÜNLÜK İÇİNDE İRİ VE DİRİ OLMALIDIR.
“Bundan sonraki süreçte vatandaşlarımızın yapması gerekken her şeyden önce kenetlenmemiz, birliğimiz bütünlüğümüz noktasında hiç taviz vermememiz gerekiyor. Bu millet dimdik ayakta durmak için 15 temmuz’da olduğu gibi bütünlük içinde iri ve diri olmalıdır. Vatan sevgisi her şeyden üstün olmalı. Vatanımız tekdir, bayrağımız tekdir, başka bir ülkemiz yoktur. Devlete sadakat noktasında gençlerimizin, çocuklarımızın bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Birliğimizin, bütünlüğümüzün sağlanması noktasında bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yine birbirimize karşı hoşgörü iklimini hakim kılmalıyız. Anlayışlı karşılıklı hoşgörü iklimi her türlü sorunun aşılmasında ve devlete olan sadakat bizi birbirimize bağlama noktasında en büyük ihtiyacımız olan hususlardır. Yine demokrasimizin geliştirilmesi bu ülkede zaten sahip olduğumuz değerlerin daha üst noktalara taşınması bizi daha sonraki süreçte, ilerleyen dönemde bu türlü sıkıntılardan, tehlikelerden koruyacaktır.
İnsanlarımızın aklını ve iradesini hiçbir şeye değişmemesi, hiçbir gurubun tekeline bırakmaması, teslim etmemesi gerekir. Bunun aksinin nelere mal olduğunu, nelere sebep olduğunu hep birlikte gördük yaşadık. Aslında bu süreç bunu gösterdi. Bir şey daha çok ihtiyacımız var elbette. Bütün vatandaşlarımız olarak çok çalışmaya sadakat ile bağlı olduğumuz bu vatana bir değer katmaya, elimizden gelen işleri en güzel şekilde çok çalışarak ortaya koymaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.
YENİ HÜKÜMET SİSTEMİNİN ÜLKEMİZE, SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN ÖNDERLİĞİNDE HAYIRLI UĞURLU OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.
Ülkemizde yeni bir yönetim sistemiyle yeni bir hükümet sistemiyle geçtiğimiz hafta başında itibaren yeni bir başlangıç yaptık. Yeni hükümet sisteminin ülkemize, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu sistem hepimize inanıyorum ki güç verecektir, umut verecektir. Gelecek daha güçlü bir Türkiye için umutları daha yükseklerde olan bir Türkiye gelecektir.
Burdurlu vatandaşlarımız her zaman devletine sahip çıkmış vatanını sevmiş, bu konuda hiç kimseye en küçük bir tereddüt yaşatmamıştır. Bu yeni dönemde de el birliği ile içimizdeki gücü kuvveti birleştirerek geleceğe birlikte yürüyelim, çok güzel işler başaralım diye düşünüyorum. Allah Hepimizin yar ve yardımcısı olsun bu noktada demokrasi ve Milli Birlik Günümüzü tebrik ediyor, bütün Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor ailelerine sabır diliyor, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler temenni ediyorum. 15 Temmuz