“BU CANLILAR GÜNÜ BİRLİK DEĞİLDİR”

Sevgili okuyucularım bu haftaki köşe yazımda siyaset’den uzak çok önemli bir konuyu köşe yazıma taşımak istiyorum.
 
Son günlerde Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine hayvan sahipleri tarafından çok sayıda evcil hayvanlar bırakıldı. İşin acı tarafı sevgili okuyucularım bu terk edilen hayvanların birçoğu para ile satın alınan köpekler.
 
Edindiğim bilgilere göre ağırlıklı olarak yavru köpeklerin barınağa terk edildiğini öğrendin (GENELDE) yetkililerden şunu asla unutmamak lazım hayvan sahiplenmenin sadece sevgi değil sorumluluk ve emek gerektiriyor bunu ne den söylüyorum benimde bir köpeğim var tecrübelerimden dolayı bunu açık ve net söyleyebilirim. Bir hayvan sahiplendiğiniz zaman artık evinizde sizinle birlikte yaşamaya çalışan bir canlı olduğunu, onun da kendine ait karakteri, davranış biçimleri ve rutinleri olduğunu asla unutmayın.
 
Çünkü inanın bana Sevgi, hayvanlar için olmazsa olmazdır ancak şunu da demeden geçemeyeceğim bir hayvanın tek ihtiyacı sevgi değildir. Özellikle yavru köpekler tuvalet eğitiminden ev eşyalarına zarar vermemeyi kapsayan temel itaat eğitimlerini sahiplerinden öğrenmelidir. Çünkü bu tür bir ilişki köpek ile sahibi arasındaki bağı güçlendirir, köpeğin daha sosyal, sorunsuz ve apartman yaşamına daha uygun bir canlı olmasını sağlar.
 
Barınak yetkililerinden edindiğim bilgilere göre, pet shoplardan para ile satın alınan ve daha sonra barınağa bırakılan hayvanların terk edilme nedenlerini, şehir değişikliği, komşuların rahatsız olması, maddi yetersizlikler, havlama ve tuvalet problemi, aile bireyleri ile uyuşmazlık olarak belirtiler.
 
Bunun yanı sıra yaşlanan köpeklerini bizim yanımızda ölmesin diye bırakanların sayısının hiç de az olmadığını öğrendim yetkilerden özellikle sevgililerin birbirine hediye olarak aldıkları köpeklerin sevgililerin ayrıldığında barınağa terk edildiğini, çoğu anne babanın da çocuklarından habersiz bir şekilde köpekleri barınağa terk ettiklerini öğrendim.
 
Lütfen unutmayın,ki evcil hayvanları günü birlik görmeyin bu hayvanların bakımı sorumluluk ister. Birde şöyle düşünün alıyorsunuz bir kaç ay bakıyorsunuz sizleri ailesi gibi gören bu köpekleri yada her hangi bir hayvanı barınaklara yada dışarıya atıyorsunuz. Bu hayvan sevgisi değil. Bir hayvan hediyelik değildir sorumluk üstlenmektir…
 
Görüşmek üzere…