BOSNA HERSEK’LE TÜRKİYE ARASINDA TARIMSAL İŞBİRLİĞİ GÜÇLENDİRİLECEK

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve beraberindeki heyet 2 Mayıs 2019 tarihinde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve üyelerinin ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde, dost ve kardeş ülke Bosna Hersek ile ikili işbirliği alanlarımızın genişletilmesine yönelik olarak Bosna Hersek’in daveti üzerine 17 Mayıs 2019 tarihinde Bosna Hersek’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bosna Hersek Programı çerçevesinde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri, Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirco Sarovic ve Tarım, Su Yönetimi ve Ormancılık Bakanı Şemsudin Dedic ile Yerinden Edilenler ve Mülteciler Bakanı Edin Ramiç ile görüşme yapan Bakan Pakdemirli, görüşmelerde Bakanlığımız sorumluluğundaki konularda işbirliğimizin güçlendirilmesi ile tarım ürünlerinin ticareti ile hayvancılık alanında küpeleme, hayvan takibi gibi teknik konuları ele aldı.

Ayrıca görüşmelerde dost ve kardeş ülke Bosna Hersek’in kooperatifler aracılığıyla kırsal alanda kalkınmasının ve küçük aile işletmelerinin desteklenmesi ile hayvancılık alanın da Tarım Kredi Kooperatifi ile proje gerçekleştirilmesi konuları değerlendirildi.

Özellikle tarımsal projeler konusunda sağlanacak işbirliğinin Bosna Hersek’in ekonomik kalkınmasına, refahına ve işgücü istihdamına sağlayacağı katkılar karşılıklı olarak dile getirildi.

Diğer yandan görüşmelerde güncellenmiş Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA) 2 Mayıs 2019 tarihinde en üst düzeyde Ankara’da imzalanmasından duyulan memnuniyet karşılıklı dile getirildi ve STA kapsamında tarım ve hayvancılık ürünleri ile ilgili iki ülke ticaretinin geliştirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.